eur:
393.12
usd:
367.3
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Külföldi kormányok mozgatják a hackereket?

Az amerikai erőművek és más különösen fontos szolgáltatók fele ellen követtek már el a hackerek támadásokat. A cégek informatikai hálózatait támadók között olyanok is vannak, akik gyaníthatóan külföldi kormányok sugalmazására cselekszenek.

A Drágán add az életed 4.0 című filmben Bruce Willis, a szuperhős egy számítógépes terroristával számol le egy informatikai zseni segítségével. A filmben a bűnözők túlterheléssel felrobbantanak egy földgázterminált, kikapcsolják a mobiltelefon-hálózatot és az áramszolgáltatás.

Úgy tűnik, Hollywood nem lőtt túl messze a célon, legalábbis, ha arról van szó, hogy egyesek miről álmodoznak. Egy friss felmérés szerint az amerikai erőművek, csatornavállalatok, vízszolgáltatók és más különösen fontos üzemek fele tapasztalja, hogy hackerek megpróbálják feltörni számítógépes rendszereiket.

A jelentés készítője ugyanakkor érdekelt abban, hogy a cégek költsenek a védelemre, mert nem más, mint az ismert vírusölő gyártója, a McAfee, de részt vett annak megalkotásában a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Kutatások Központja is.

A közvélemény-kutatást 600 vállalati vezető bevonásával, 14 országban végezték. Bár neveket és incidenseket nem említenek, az AP megjegyzi: egyre nagyobb az aggodalom, hogy egyes kormányok állnak az infrastruktúra elleni fenyegetés mögött.

A 60 minutes nevű CBS-műsor tavaly novemberben azt állította, hogy a különösen súlyos brazíliai áramszüneteket hackerek okozták - a brazil kormány azonban nem tulajdonított nagy jelentőséget az állításnak.

Az Egyesült Államokban pedig szintén tavaly azt mondták kormányilletékesek, hogy "kémek" törték fel az amerikai elektromos hálózat rendszerét, és olyan rosszindulatú szoftvereket telepítettek, amelyek megakaszthatták volna a szolgáltatást.

A bűnözők emellett fontos fájlokat lophatnak el, e-maileket olvashatnak, vagy akár egy-egy szolgáltató berendezéseinek távvezérlésével is megpróbálkozhatnak. Ebben az segíti őket, hogy a cégek egyre inkább nem saját fejlesztésű, hanem kereskedelmi szoftvercégektől vásárolt rendszereket használnak. A költséghatékonyság jegyében ugyanis gyakran kívülről a rendszerre kapcsolódó szakemberekkel végeztetik el a karbantartást.

Az ilyen rendszerek sebezhetőségére volt inkább bosszantó, mint drámai példa, amikor szilveszterkor egy szentendrei uszoda számítógépes rendszere nem engedte kinyitni a vendégeknek az öltözőszekrényeket. Az informatikai karbantartó kívülről próbálta feloldani a zárat, ami nem sikerült, végül a helyi dolgozók csavarhúzókkal feszítették fel a szekrényeket.

De visszatérve a nagy szolgáltatók gondjaihoz, egy másik gyakori probléma, amikor a hackerek nem behatolnak a rendszerekbe, hanem lebénítják azokat. Az elkövetők szinte lehetetlen megtalálni, mert a támadást több "fertőzött" számítógépen keresztül hajtják végre, kutatók azonban apró jelekből próbálják kikövetkeztetni, kik lehetnek a támadók.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×