eur:
392.79
usd:
366.29
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Sok brit dolgozna a nyugdíjkorhatáron túl is

Nagy-Britanniában a férfiaknál 65 év, nőknél 60 év a nyugdíj korhatár. A nőkét az elkövetkező tíz év során fogják egyenlő szintre hozni a férfiakéval. A korhatárt elérők állami nyugdíjban részesülnek. Számuk egyre nő, immár rekordot ért el. Arról egyelőre nincs szó, hogy felemeljék a korhatárt, de egy hétfőn nyilvánosságra hozott tervezet szerint az állam munkaviszonyban maradásra ösztönözné a nyugdíjas koron felülieket.

A kormány mellett működő Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság azt indítványozza, hogy a nyugdíjba vonulás ne legyen kötelező, a 65 éven felüliek ha úgy kívánják, részmunkaidőben, és munkakörüknek megfelelően, akár otthonról, de normális alkalmazotti státusban tovább dolgozhassanak.

A tervezet megszövegezését számítások és felmérések előzték meg. A számítások szerint ha csak másfél évvel tovább dolgozhatna minden nyugdíj-jogosult, ez évenként 15 milliárd fonttal járulna hozzá a jelenleg igen magas brit államadósság csökkentéséhez. Az is nyilvánvaló, hogy a munkában maradók növelik a vásárlóképes fogyasztók rétegét.

A felmérés pedig azt az eredményt hozta, hogy az 1500 ötven és hetvenöt év közötti megkérdezett közül a nők 62 %-a, s a férfiak 59 %-a szívesen tovább dolgozna a nyugdíjas kor elérése után.

A munkáltatók támogatják az elképzelést, mert az idősebb alkalmazottak begyakorlottak és tapasztaltak. Egy nagy barkácsüzlet-hálózat idős eladóit például kérve kérik, hogy ne menjenek nyugdíjba, mert a tapasztalatuk, jártasságuk nélkülözhetetlen és vonzza a vevőket.

A tervek természetesen csak úgy megvalósíthatók, ha a 65 éven felüliek megfelelő egészségi állapotban maradnak, amiről gondoskodni kell. A nyugdíjkorhatár általános és kötelező érvényű felemelése éppen ilyen megfontolások alapján találkozna ellenzéssel, de ha a munkakör jellege olyan, hogy az idős alkalmazott jól bírja energiával, az új rendszer bevezetése előnyére lehet; már csak azért is, mert a bank-kamat olyan alacsony Nagy-Britanniában, (a jegybanki alapkamat jelenleg mindössze fél százalék), hogy a megtakarítások manapság nem szolgálnak érdemeleges nyugdíj-kiegészítő jövedelemként.

A kedvezőtlen gazdasági viszonyok sok vállalatot munkaerő leépítésre kényszerítenek, és sok helyen elsőnek a nyugdíjkorhatárt elérőket menesztik. De szabályozott részidős alkalmaztatással megtarthatnák a tovább dolgozást választó munkaerőt. A lakosság összességét tekintve pedig mindenképp azt eredményezné az új rendszer bevezetése, hogy kedvezőbben alakul a keresők és a keresők által eltartottak egyébként egyre romló aránya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×