Ha igaz a Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa, akkor Oroszországnak - a gázszállításokon keresztül - kevesebb lehetősége lesz befolyásolni az európai politikát. Európában tartanak az általában az év elején kirobbanó gázszállítási vitáktól, amelyek ahhoz vezettek, hogy az idén többszázezer háztartásból tűnt el egy időre a fűtés.
Az EU-n belül továbbra is vita van arról, milyen mértékben kell csökkenteni a függőséget a Gazpromtól, miközben Moszkva az állítja: megbízható energiaszállító partner kíván lenni, és igyekszik csökkenteni a bizonytalanságot azzal, hogy például Ukrajna elkerülésével, az EU-t közvetlenül elérő vezetékeket épít.
A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség azt sugallja, hogy Moszkvának rugalmasabbnak és együttműködőbbnek kell lennie a jövőben. A tendenciát erősíti, hogy a világ országai egyre inkább a megújuló energiaforrások és az energiatakarékosság felé fordulnak. Olyan túlkínálat lesz a földgázból, hogy a létező vezetékeket sem tudják kihasználni. Az Egyesült Államoknak például le kell állítania az új, cseppfolyósított földgáz terminálok java részének építését.
A túlkínálat nemcsak a gazdaságát az energiaszállításokra építő Oroszországnak, de a szintén jelentős gáztartalékokkal rendelkező Katarnak és Iránnak is csapást jelent majd.
A jelentés szerint Oroszország továbbra is kiemelt szállítója lesz Európának, de az EU-nak olcsóbb alternatív forrásai is lesznek Észak-Afrikából és a Közel-Keletről. A klímaváltozást csökkentő lépések nem a földgázfelhasználás növekedéséhez, hanem annak visszaeséséhez vezetnek a 2020-as évektől - olvasható a kiszivárgott jelentésben.
Jégpáncél! Ez most komoly! - Időjárás