eur:
414.17
usd:
393.71
bux:
77690.26
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia

A vásárlók diktálják majd a földgáz árát

Túlkínálhat várható a földgáz piacon, ami csökkenti Oroszország befolyását - állítja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA)kiszivárgott jelentésében. A Globális Energia Előrejelzést hivatalosan a jövő héten publikálják. Annyit már tudni belőle, hogy a közeljövőben a vásárlók határozzák meg az árat, nem az eladók.

Ha igaz a Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa, akkor Oroszországnak - a gázszállításokon keresztül - kevesebb lehetősége lesz befolyásolni az európai politikát. Európában tartanak az általában az év elején kirobbanó gázszállítási vitáktól, amelyek ahhoz vezettek, hogy az idén többszázezer háztartásból tűnt el egy időre a fűtés.

Az EU-n belül továbbra is vita van arról, milyen mértékben kell csökkenteni a függőséget a Gazpromtól, miközben Moszkva az állítja: megbízható energiaszállító partner kíván lenni, és igyekszik csökkenteni a bizonytalanságot azzal, hogy például Ukrajna elkerülésével, az EU-t közvetlenül elérő vezetékeket épít.

A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség azt sugallja, hogy Moszkvának rugalmasabbnak és együttműködőbbnek kell lennie a jövőben. A tendenciát erősíti, hogy a világ országai egyre inkább a megújuló energiaforrások és az energiatakarékosság felé fordulnak. Olyan túlkínálat lesz a földgázból, hogy a létező vezetékeket sem tudják kihasználni. Az Egyesült Államoknak például le kell állítania az új, cseppfolyósított földgáz terminálok java részének építését.

A túlkínálat nemcsak a gazdaságát az energiaszállításokra építő Oroszországnak, de a szintén jelentős gáztartalékokkal rendelkező Katarnak és Iránnak is csapást jelent majd.

A jelentés szerint Oroszország továbbra is kiemelt szállítója lesz Európának, de az EU-nak olcsóbb alternatív forrásai is lesznek Észak-Afrikából és a Közel-Keletről. A klímaváltozást csökkentő lépések nem a földgázfelhasználás növekedéséhez, hanem annak visszaeséséhez vezetnek a 2020-as évektől - olvasható a kiszivárgott jelentésben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Az elmúlt két évtized nemzetközi politikájának fő alakítói voltak. Angela Merkel 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja, míg Barack Obama 2009 és 2017 között az Egyesült Államok elnöke. Ezúttal már "civilként" Washingtonban találkoztak Merkel könyvének amerikai bemutatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

A dél-koreai elnök rendkívüli szükségállapotot és katonai törvénykezést hirdetett, azzal vádolva a fő ellenzéki pártot, hogy szimpatizál Észak-Koreával, és irányítása alatt tartja a parlamentet. A váratlan döntés hátterében az áll, hogy az elnök pártja és az ellenzéki Demokrata Párt között konfliktus alakult ki egy költségvetési törvényjavaslat miatt. Az ellenzék parlamenti szavazással próbálta megakadályozni a szükségállapot kihirdetését, közben tüntetők és rendőrök összecsaptak, és helikoptereket vezényeltek a parlament épülete fölé. Az ellenzék vezetője arra figyelmeztetett, hogy a katonaság akár képviselők letartóztatására is készülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×