eur:
393.63
usd:
351.68
bux:
72949.64
2024. augusztus 24. szombat Bertalan

Nem bízzák a Boeingre, egy hét helyett nyolc hónapig marad az űrben a két amerikai

A NASA úgy ítélte meg, hogy a két űrhajósnak túl veszélyes lenne a Boeing kapszulával visszatérni.

A NASA úgy döntött, nem a Boeing kapszulájával, hanem a SpeceX Crew 9-cel hozza haza a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó két űrhajósát. Ez egyben azt is jelenti, hogy Butch Wilmore és Suni Willimas csak februárban térhet vissza a Földre, így egy hét helyett nyolc hónapot tölt az űrben. A Boeing Starliner pedig üresen tér majd vissza.

Bill Nelson, a NASA igazgatója a döntés bejelentésekor azt hangoztatta, hogy az űrkutatás veszélyes, még akkor is, ha minden rendben megy, ezért választották a biztonságosabb megoldást, még akkor is, ha az tovább tart.

A két amerikai űrhajós még június elején érkezett meg a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére a Boeing Starliner kapszulával, ám az menet közben meghibásodott. Azt már az indítás előtt is tudták a szakemberek, hogy az űrhajóból szivárog a hélium, időközben pedig a manőverező hajtóművekből is több leállt. A Boeing mérnökei állították, hogy a kapszula képes biztonságban visszatérni, de a döntés után erre már csak üresen lesz módja.

Címlapról ajánljuk

Néhány tanszer ára szabályosan kilőtt

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az áltagos éves infláció felett emelkedett a tanszerek ára Magyarországon. Most ősszel - a két évvel korábbihoz képest - csaknem 40 százalékkal drágábban lehet beszerezni az iskolában szükséges eszközöket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.26. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa
Megoldották az energetika egyik legnagyobb problémáját, brutális napelemes megoldás érkezik

Megoldották az energetika egyik legnagyobb problémáját, brutális napelemes megoldás érkezik

A Rice Egyetem kutatói új módszert dolgoztak ki, amely a formamidinium ólom-jodid (FAPbI3) alapú perovszkit napelemek celláinak stabilitását és teljesítményét javítja. Az új eljárás lehetővé teszi, hogy a panelek több mint 1000 órán keresztül működjenek 85 Celsius-fokos hőmérsékleten, miközben hatékonyságuk csupán 3%-kal csökken – derül ki a Science magazinban publikált tanulmányukból. A kutatás eredményei alapján sokkal olcsóbb, sokkal tartósabb napelemeket gyárthatnak majd a jövőben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×