A brüsszeli közlemény szerint a MareNostrum 5 jelenleg egyike a világ tíz legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépének, melynek a Barcelona Supercomputing Center ad otthont. Az eszköz márciustól lesz hozzáférhető az európai tudományos és ipari felhasználók széles köre számára.
A MareNostrum 5 csúcsteljesítménye 314 petaflops, ami másodpercenként 314 billiárdos számítási teljesítményt jelent.
Ez egyben Európa "legzöldebb" szuperszámítógépe is, ugyanis energiatakarékos és teljes mértékben fenntartható energiával működik. A szuperszámítógép által termelt hőt annak az épületnek a fűtésére használják fel, ahol található.
A MareNostrum 5-öt kifejezetten összetett tudományos problémák megoldására tervezték. Támogatni fogja például a gyógyszer- és vakcinafejlesztést, valamint vírusterjedési szimulációkkal segíti majd az európai orvosi kutatást. A szuper-számítástechnika hagyományos céljaira is használható lesz, például az éghajlatkutatás, a mérnöki tudományok, az anyagtudományok és a földtudományok területén.
A szuperszámítógép más európai kezdeményezéseket is támogatni fog, például a Föld nagy pontosságú digitális modelljének globális szintű kidolgozását célzó Irány a Föld, valamint az EU által szintén csütörtökön elindított úgynevezett európai virtuális emberi ikermodell kezdeményezést. A virtuális emberi ikermodell kezdeményezés segíteni fogja a tudósokat abban, hogy jobban megértsék az emberi szervezetet, és ezáltal utat mutat a jobb egészségügyi ellátás és a személyre szabott kezelések felé - írták.
Az eszközt a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztői is használni fogják. A szuperszámítógép a jelenleg elérhető legfejlettebb gyorsító csipek segítségével ki tudja majd szolgálni a kialakulóban lévő MI-platformokat és növelni fogja az MI-alapú nagy európai nyelvmodellek teljesítményét.
Európában ez idáig hét szuperszámítógép működött: a bulgáriai Discoverer, a luxemburgi MeluXina, a szlovéniai Vega, a csehországi Karolina, a finnországi LUMI, az olaszországi LEONARDO és a portugáliai Deucalion.