eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Afgán migránsok a kelet-törökországi Van városának közelében 2021. június 8-án, miután átszöktek a török-iráni határon. Az illegális bevándorlókat török területen először Vanba küldik az embercsempészek, akik fejenként  600-1000 dollárt kérnek a migránsoktól a határhelyzettől függően. A török belügyminisztérium június 16-án közzétett adatai szerint 2021-ben addig 53 176 illegális bevándorlót fogtak el. Az ENSZ statisztikái szerint 2019-ben 5 678 800 menekült vagy illegális bevándorló tartózkodott Törökországban.
Nyitókép: MTI/EPA/Sedat Suna

Élelmiszerhiányt és migrációt hoz a háború

A háború miatt várhatóan drasztikusan visszaesik az idei ukrán és az orosz gabonatermés, ami tovább súlyosbítja a már zajló élelmezési válságot – mondta az Inforádió GeoTrendek című műsorában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója. Pásztor Szabolcs kiemelte: becslések szerint Afrikában 400 millió ember függ az orosz és az ukrán gabonától, és már korábban is több tízmillióan éheztek. A szakértő szerint a háború miatt erősödő ellátási nehézségek társadalmi feszültséghez és a migráció fokozódásához vezetnek.

Pásztor Szabolcs a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy míg korábban leginkább a klímaváltozás, az aszályos időszak miatt következett be a mozgás, most egy külső hatásra. Érdekességként jegyezte meg, hogy Afrika esetében a szubszaharai térségből az elvándorlási hajlandóság még mindig sokkal alacsonyabb, mint a fekete kontinens északi részeiről, miután a távolság is egy meghatározó tényező.

A vezető kutató arra is kitért, hogy sok országban például a kenyér ára elképesztően fontos, és akár már egy minimális drágulás miatt is képesek utcára vonulni emberek. Ez főként Afrikára értendő, de ide hozható Srí Lanka példája is – jegyezte meg Pásztor Szabolcs –, ahol az üzemanyagárak emelkedése, mi több, az üzemanyagok eltűnése, a különböző hiányok és az élelmiszerek drasztikus drágulása hónapokon át tartó tüntetéssorozatot robbantott ki, ami során az elnök is elmenekült az országból, miután a tiltakozók elfoglalták az elnöki palotát és egyéb hivatalos épületeket.

Hozzátette: Afrikában számos olyan esetet, helyzetet látni, amikor egy bizonyos ponton túl a lakosság már nem képes tovább tolerálni a magasabb üzemanyag- vagy élelmiszerárakat, és a nemtetszésüket jellemzően utcára vonulással, tüntetéssel fejezik ki, vagy még inkább megemelkedik az elvándorlás.

A teljes beszélgetést az InfoRádió Geo-Trendek című műsorában hallgathatják meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×