eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sick woman trying to sense smell of fresh tangerine orange, has symptoms of Covid-19, corona virus infection - loss of smell and taste, standing at home. One of the main signs of the disease.
Nyitókép: Dima Berlin/Getty Images

Gabonapelyhen tartott rágcsálók szagolták ki egy nagy Covid-rejtély megoldását

Összefügg a szaglás elvesztése és a hosszú Covid.

A Covid szaglást érintő tüneteire részletes biológiai magyarázatot találtak a Cell február elsején megjelent számában a New York-i Egyetem orvosi karának és virológiai intézetének kutatói – írja az Index emlékeztetve, hogy a szaglás és ízlelés elvesztése a koronavírussal fertőzött betegek 30-75 százalékát érinti a legutóbbi becslések szerint. Előbbi hónapokig tartó tünet, ami életveszélyes is lehet, ha valaki nem ismeri fel a romlott ételt, vagy a füst szagát.

A fent említett kutatásban kakaós gabonapelyhekkel etettek hörcsögöket, majd figyelték viselkedésüket a vírusfertőzés során. Az elemzés kimutatta, hogy ahogy a hörcsögöknél, úgy embereknél is a SARS-CoV–2 súlyos gyulladásos folyamatokat vált ki a szaglórendszer strukturális sejtjeiben, ami meghiúsítja az orrüregben található idegsejtek működését. Maga a mechanizmus a hosszan tartó Covid-tünetek egyik kulcsa.

Makacs gyulladás

A kutatást vezető Benjamin tenOever a Scientific Americannek elmondta, hogy a kísérletek során hörcsögök több csoportját influenzával, illetve koronavírussal fertőzték meg, a kedvenc gabonapelyhüket pedig az almuk alá rejtették, hogy lássák, kiássák-e a falatokat. Tíz óra éheztetés után

az influenzás rágcsálók villámgyorsan kikaparták a pelyheket, koronavírusos társaik azonban nem találták meg a falatokat a fertőzést követő 15. napig.

A koronavírus az úgynevezett szutentakuláris (SUS) sejteket érintette, amelyek egyik fő funkciója, hogy a szagokat érzékelő sejteket a működésükhöz szükséges elrendezésben tartsák. A fertőzött hörcsögöknél két nap alatt az ilyen sejtek fele megsemmisült, ami gyakorlatilag lerombolta a szaglórendszert, miközben a megtámadott SUS sejtek öntötték magukból a gyulladást beindító anyagokat. Azok a szenzorok, amik alapesetben a génátíró sávszélességük 80 százalékát a szaglással kapcsolatos biológiai funkciók végrehajtására használják, a gyulladásos jelanyagok bombázása alatt, már csak 50 százalékos szinten tudnak fő feladatukkal foglalkozni.

A szagérzékelő sejtek tehát éltek és működtek, csak mással foglalkoztak, és ez így is marad, amíg a szervezet természetes takarítórendszere el nem tünteti a gyulladáskeltő anyagokat

és helyre nem állnak a SUS-sejtek.

TenOever elmondta, hogy a hörcsögök vizsgálata kimutatta, hogy ezek a makacs gyulladásos folyamatok nem állnak meg az orrüregnél, hanem az agyban is folytatódnak, ami megmagyarázza a Covid hosszan megmaradó tüneteit. Azt figyelték meg, hogy az agyban is hasonló változások figyelhetők meg a génátírásban, de a korábbi működés azután sem áll vissza, hogy a szervezet megszabadult a vírustól, sőt neurodegeneratív betegségekhez (Parkinson- és Alzheimer-kórhoz) hasonló anyagcsere-folyamatok jelennek meg.

A szakemberek szerint a hosszú Covid-tünetek csökkentésének kulcsa a gyulladásos folyamatokat leállító szteroidkezelés.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×