eur:
394.06
usd:
365.26
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna
Az asszisztens átadja az oltást végző orvosnak az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus elleni vakcináját, mielőtt a második adaggal beoltanak egy nőt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Sántha Kálmán Szakkórházában kialakított oltóponton Nagykállóban 2021. június 3-án.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Gigavizsgálat látott napvilágot az oltottak delta variáns elleni védettségéről

Csaknem százezer kétszer beoltott ember újrafertőződéséről vannak most már használható eredmények.

Háromszor kisebb eséllyel fertőződnek meg a koronavírus delta variánsával azok, akik mindkét oltást megkapták, mint azok, akiket nem oltottak be - állapította meg egy szerdán bemutatott nagyszabású brit vizsgálat.

A kutatók az Imperial College London által rendszeresen végzett valós idejű közösségi járványterjedési felméréssorozat (Real-time Assessment of Community Transmission, REACT-1) legfrissebb eredményeit mutatták be, amelyek csaknem százezer ember felső légutakból június 24. és július 12. között vett mintáinak elemzésén alapultak.

A vizsgált emberek 0,63 százaléka (527 személy) volt fertőzött, azaz 158 emberből egy, ami négyszeres emelkedést jelent a korábbi jelentéshez képest, amikor 0,15 százalék volt a fertőzöttek aránya. A pozitív minták közül 254 eredetét sikerült laboratóriumi körülmények között megállapítani: mindegyik a vírus delta variánsát képviselte. A korábbi vizsgálatban a delta variáns aránya 80 százalék alatti volt.

A koronavírus-tesztek a kétszer oltott emberek 0,4 százalékánál, míg az oltatlanok 1,21 százalékánál mutatták ki a fertőzést. Mindkét érték ötszörös növekedést jelent a korábbi vizsgálathoz képest.

A PCR-tesztek eredménye alapján a teljesen oltott emberek kisebb valószínűséggel adják át másoknak a vírust, mint az oltatlanok, mivel kisebb náluk a vírusterhelés. Kisebb valószínűséggel is fertőződnek meg, ha kapcsolatba lépnek egy a vírushordozóval: a vizsgálat alapján az oltottak esélye erre 3,84 százalék, míg az oltatlanoké 7,23 százalék.

A kutatás során a lakosság véletlenszerűen kiválasztott csoportjait vizsgálták, amelyekbe tünetmentes egyének is beletartoznak - mondta Paul Elliot epidemiológus, a vizsgálat vezetője. Hozzátette: még azok is, akiknek voltak tünetei, nem biztos, hogy egyébként végeztek volna tesztet.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×