eur:
402.8
usd:
347.89
bux:
97181.78
2025. június 23. hétfő Zoltán
A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinái a második adag oltásához Kálmáncsán, a Somogy Megyei Gondviselés Szociális Otthonban 2021. február 20-án.
Nyitókép: MTI/Varga György

Egyes oltásokból egy adag is elég a terjedés megfékezéséhez

Brit adatok szerint mind a Pfizer, mind az AstraZeneca vakcinájának egyetlan adagja felezi a vírus terjedését.

A beoltott emberek sokkal kisebb eséllyel adják tovább a koronavírust, támasztják alá a Public Health England (PHE) kutatásának adatai. A The Guardian beszámolója szerint az Egyesült Királyságban használt Pfizer és AstraZeneca oltások első adagjának felvételét követő három héttel megfertőződött emberek 38, illetve 49 százalékkal kisebb eséllyel adták át a betegséget a velük egy háztartásban élőknek.

Az oltás nyújtotta védelem első jelei egyébként már a vakcinák első adagjának felvételét követően 14 nappal megjelentek, és életkortól függetlenül ugyanolyan erősséggel mutatkoztak meg minden oltott személynél. Más kutatásokból ismert az a tény is, hogy

mindkét adag felvétele után mind a megbetegedés, mind a kórházba kerülés esélye nagyon nagy mértékben esett.

A kutatók most azt vizsgálják, hogy két adag felvétele ennél is nagyobb mértékben csökkenti-e a terjedés esélyét. A PHE hasonló eredményeket vár az otthonokhoz hasonló lakókörnyezetektől, például börtönöktől is.

Az egyelőre szakértői ellenőrzés előtt álló kutatásban 24 ezer háztartás 57 ezer lakosát vizsgálták, majd ezt egymillió, oltatlanok közt létrejövő kapcsolattal vetették össze. Az egy háztartásban élők esetben akkor tekintették bizonyítottnak, hogy az oltott családtagtól kapta el valaki a fertőzést, ha az az első megbetegedést követően 2-14 nappal alakult ki.

Mary Ramsay, a PHE immunizációért felelős igazgatója az eredmények kapcsán azt emelte ki: bár nagyon biztatók, arra is felhívják a figyelmet, hogy

oltottság ellenére is figyeljünk oda a kézhigiéniára és a távolságtartásra.

Nagy-Britanniában úgy kalkulálják, 10 400 életet mentettek meg eddig az oltások. A Pfizer vagy az AstraZeneca vakcinájának első adagja kétharmadával csökkenti a koronavírusos eseteket. Két adagnyi Pfizer-oltás 90 százalékkal csökkentette a tünetes eseteket - ők adják tovább a vírust a legnagyobb eséllyel.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×