eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Nyitókép: Pixabay

Koronavírus - a legtöbb ember termel antitesteket

Egy kínai kutatásban azt vizsgálták, hogy a betegek mekkora százalékánál jelennek meg az antitestek, és a fertőzést vagy az immunitást jelző fehérjék vannak-e jelen a vérükben.

A koronavírussal kapcsolatban még mindig nagyon sok a kérdőjel az antitestek kimutatásán alapuló gyorstesztek hatékonyságát illetően. A vérvétellel járó tesztek kulcsfontosságúak lennének annak meghatározásában, hogy egy adott személy átesett-e már a fertőzésen – írta az Index, amely az antitestek termelődésével kapcsolatos egészségügyi eredményekről szóló kutatást szemlézett.

A Nature Medicine című szaklapban megjelent tanulmány ezért arra ösztönözheti világszerte a kutatókat, hogy minél szélesebb körben végezzenek antitestteszteket, illetve vegyenek részt minél hatékonyabb és olcsóbb tesztek kifejlesztésében.

Amint az ismert, az antitestek olyan fehérjék (immunglobulinok), amelyeket a szervezet immunrendszere termel egy vírusfertőzés ellen harcolva. Jelenlétük vérmintából kimutatható, ez utal a vírussal való találkozásra (tehát nem azt mutatja, hogy valaki most épp fertőzött-e, arra a PCR teszt való). Az IgM típusú antitest korábban kezd termelődni, majd mennyisége csökken; a IgG típusú immunglobulin később kezd megjelenni, és tovább jelen van a vérben. A kettő arányából utólag meghatározható, hogy mikor zajlott a fertőzés.

Az újonnan megjelent kínai tanulmány 285 kórházban ápolt Covid-19-es beteg vérmintáinak elemzésén alapul. Úgy találták, hogy – néhány kivételtől eltekintve – a 285 páciens csaknem mindegyikénél kimutatható volt az IgM típusú ellenanyag: 40 százalékuknál már a tünetek megjelenése utáni egy héttel, két hét múlva meg már 95 százalékuknál. Emellett a vizsgált 285 páciens mindegyikénél kimutatták az IgG típusú antitesteket, amivel a kialakult immunitást szokás igazolni.

Ez alapján arra következtetnek, hogy a Covid-19 betegségből felépülő emberek szervezete, immunrendszere jó eséllyel képes egy következő vírusfertőzést felismerni és ellene védelmet nyújtani.

Az eredmények megerősítésére még további vizsgálatok szükségesek, ahogy annak kiderítésére is, hogy ha valóban védelmet nyújtanak e fehérjék, mennyi ideig teszik azt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×