eur:
414.84
usd:
400.26
bux:
78665.14
2024. december 19. csütörtök Viola
Nyitókép: Czeglédi Zsolt / MTI

Kutatók Éjszakája: a szamárbőgéstől a drónok harcáig

A tudomány és a vallás viszonyáról, az adófizetést befolyásoló tényezőkről, mikroszkopikus tárgyak fénycsipesszel való mozgatásáról, a túlnépesedésről és a gombatermesztésről is szó esik majd pénteken és szombaton.

Kardon Béla, a Kutatók Éjszakája szervező konzorciumának vezetője elmondta: Magyarországon idén 53 városban, több mint 200 helyszínen, 3500 program lesz. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján

a látogatók száma több százezer is lehet majd.

A szervező a rengeteg program közül elsőként a Nők a Tudományban Egyesület programjait emelte ki a Zipernovszky Házban a Bartók Béla úton, lesznek egyszerű, de látványos és interaktív kísérletek, de természettudományos szabadulószoba is.

A CERN-adatközpontban Csillebércen gyémántnövesztés lesz, és éppen ezekben napokban tartják a CERN-napokat a Wigner-kutatóközpontban. Az Ericssonnál az idén az ipari robotikáé a főszerep, és az 5G-t is lehet tesztelni.

Az Óbudai Egyetemen sebészrobot lesz megtekinthető, a Magyar Nemzeti Múzeumban pedig a drónokon lesz a hangsúly.

A konzorcium vezetője hangsúlyozta, hogy a kutatót általánosan kell érteni: a természettudományok mellett a humán tudományok iránt érdeklődők is számos program közül választhatnak. A Petőfi Irodalmi Múzeumban restaurátorokról lesz szó, a Nemzeti Múzeumban lesznek hieroglifák és szamárbőgés.

A részvétel mindenhol ingyenes, de ajánlott megnézni, hogy az általunk választott program nem regisztrációköteles-e. Az érdeklődők a kutatokejszakaja.hu weboldalon tájékozódhatnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Az Európai Unió karbonleválasztási és -tárolási (CCS) infrastruktúrájának fejlesztése kulcsfontosságúvá vált a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérése érdekében. Bár az olaj- és gázipar évtizedek óta támogatja a technológiát, gazdasági életképessége továbbra is kérdéses, ezért a szektor európai szintű támogatást sürget. A környezetvédelmi szervezetek azonban kritikával illetik a fosszilis iparágak CCS-re való támaszkodását, amely szerintük az érdemi dekarbonizációt hátráltatja. Az olajcégek EU-s támogatást kérnek a fejlesztésekhez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×