eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Lassítja a csigákat az evolúció

A természetes szelekció azoknak a csigáknak kedvez, amelyeknek lassabb az anyagcseréjük - derítették ki chilei kutatók. Ez az első alkalom, hogy az evolúciónak ilyen hatását kimutatták egy fajnál. A lassú anyagcseréjű csigák úgy jutnak előnyhöz, hogy több energiájuk jut másra, például a növekedésre vagy a szaporodásra.

Roberto Nespolo és Paulina Artacho, a Chilei Déli Egyetem kutatói egy régi hipotézist vizsgáltak, amely szerint a kevesebb energiát felhasználó állatoknak több erőforrásuk marad a túlélésre és a szaporodásra. Eddig csak néhányan vizsgálták a feltevés helytállóságát, három, rágcsálókon végzett kutatás pedig nem is tudta bizonyítani azt. "A miénk a negyedik, ám az első, amely bizonyítja az anyagcsere szelektáló szerepét" - közölte Nespolo.

Csaknem száz pettyes éticsiga (Helix aspersa) méreteit rögzítették, és szén-dioxid-kibocsátásuk alapján felbecsülték anyagcsererátájukat nyugalmi állapotban. Hét hónap elteltével újra begyűjtötték az állatokat, illetve az elpusztultak házát. Kiderült, hogy a méret nem befolyásolta a túlélést, az anyagcsereráta azonban igen. A túlélő csigák anyagcsererátája húsz százalékkal maradt el az elpusztult csigákétól.

Azt is kimutatták a kutatók, hogy minél lassabb az anyagcsere, annál nagyobb a csiga túlélési esélye. Tehát a természet az energiatakarékosabb csigákat hagyja meg - írták a kutatók az Evolution című szaklapban.

Az új kutatás sikere a megfelelő állatfaj kiválasztásában rejlett, mivel a vadon élő egerek esetében - amelyeket az egyik előző próbálkozás során vizsgáltak - lehetetlen volt megmondani, hogy a kutatók hatósugarán kívül eső egyedek elpusztultak vagy csak egyszerűen odébbálltak. Nehéz volt tehát meghatározni, hogy hány egér pusztult el évről évre. A csigáknál a kiürült ház azonban árulkodik a pusztulásról, és esetükben attól sem kell tartani, hogy túl messzire jutnának - Nespolo elmondása szerint évente pár méternél messzebbre nem távolodtak el.

A kutatók most arra szeretnének választ kapni, hogy a lassabb anyagcsere velejárója-e a lassabb mozgás. Ha igen, akkor a csigák nem csak annak alapján szelektálódnak, hogy lassabban használják fel energiájukat, hanem fontos az is, hogy még lassabb csigatempóban közlekedjenek.

Címlapról ajánljuk

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Ez lehet az ügy, ami mindent boríthat Amerikában: Joe Biden kezében az ütőkártya?

Ez lehet az ügy, ami mindent boríthat Amerikában: Joe Biden kezében az ütőkártya?

Az abortuszhoz való jog évtizedek óta az egyik legtöbb érzelmet és vitát kiváltó téma az amerikai politikában. A konzervatív aktivisták és politikusok ’70-es évek óta zajló abortuszellenes erőfeszítései a Legfelsőbb Bíróság 2022-es döntésében csúcsosodtak ki, amikor a testület lényegében visszadobta az államoknak az abortusz szabályozását. Azóta viszont a terhességmegszakításhoz való jog biztosítása a demokraták egyik nyerő ügye lett: több győzelmet is köszönhetnek a republikánus vezetésű államok tervezett vagy már érvényben lévő szigorításainak. Joe Bidenék pedig abban bíznak, hogy ősszel az abortuszjog körüli vita ismét a Fehér Házba repítheti őket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×