Sikeresen alkalmazták a Wolbachia baktériumot a Dengue-láz vírusát terjesztő szúnyogokon ausztrál kutatók - számolt be a hírről a Science című tudományos lap. A tudósok célja az volt, hogy csökkentsék a vérszívók élettartamát, így azok kevésbé képesek továbbadni a kórokozót.
Évente több ezren betegszenek meg a Dengue-láztól, főleg a trópusi országokban; a vírus akkor jut a szúnyogokból az emberekbe, amikor azok a vérükből táplálkoznak. A moszkítók kiirtását már többször megkísérelték, ám a próbálkozások sosem jártak sikerrel.
Az ötlet, hogy a Wolbachia baktérium képes kordában tartani a szúnyogpopulációt, már régen megszületett: az új kutatás pedig azt bizonyítja, hogy a módszer - bár egyelőre csak laboratóriumi körülmények között - működik.
A brisbane-i University of Queensland munkatársai a Wolbachiának egy olyan fajtáját választották, amely megfelezi hordozója élettartamát. A kórokozó csak a petesejten keresztül juthat a következő gazdaszervezetbe, ráadásul a hímekben is változást idéz elő, így azok csak fertőzött nőstényekkel tudnak utódokat nemzeni.
A laboratóriumi szúnyogpopulációban a Wolbachia hamar elterjedt, és néhány hétre csökkentette az állatok élettartamát. Ez azért fontos, mert a vérszívó csak egy-három héttel azután adja tovább a Dengue-láz vírusát, hogy az a szervezetükbe került - vagyis az idősebbek az igazán veszélyesek.
A kutatók szerint a most kidolgozott módszer viszonylag olcsó módja a védekezésnek, vannak azonban nehézségek is: kérdés például, hogy a Wolbachia baktérium elég gyorsan terjed-e el ahhoz, hogy hatékony legyen. Ráadásul az is lehetséges, hogy a Dengue-vírus megváltozik, így rövidebb lappangási idő után is átadhatóvá válik.