Gulyás Tamás aneszteziológus szakorvos, táplálkozási tanácsadó azt mondta: a különböző stimuláló italok egymással is kölcsönhatásba lépnek, így másfajta hatást fejtenek ki, mint önállóan fogyasztva.
A kávénak és az alkoholnak együtt például kiszámíthatatlan hatása lehet. Sőt, a szakorvos szerint annak is el kell gondolkodnia az egészségügyi kockázatokon, aki reggelente kávét és teát is fogyaszt.
Elmondta azt is, hogy a koffein önmagában értágító hatású. A kávé hatására azonban adrenalin szabadul fel a mellékveséből, amely érszűkítő hatású.
A legfrissebb kutatások azt is bebizonyították, hogy az emberek génállománya határozza meg, hogy milyen hatással van rájuk a kávé. Egyes embereket stimulál, míg másokra nincs hatással.
A kávéra jellemző az is, hogy közvetlenül emeli a vércukorszintet, amire azonban a szervezet inzulinválaszt ad, amelyre igen alacsony vércukorszint jellemző. Ez a hullámzás cukorbetegséghez vezet hosszú távon.
A krónikus kávéfogyasztás azonban nemcsak a cukorbetegség kockázatát növeli, hanem a koleszterinszintet is, mivel emeli a szabad zsírsavak koncentrációját.
Bár a tea is tartalmaz koffeint, hatása mégis eltér a kávé hatásától. Míg a kávéban lévő koffein azonnal, még a gyomorból felszívódik, a tea koffeinje a csersavakhoz kapcsolódik, ezért csak lassan szívódik fel. A szervezetnek így könnyebb kiegyensúlyozni a hatását.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni