eur:
412.9
usd:
391.05
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Magyar tudósok felfedezték az érelmeszesedés okát?

A 90-es években finn, majd ausztrál kutatók nanométeres nagyságrendű - a hagyományos baktériumoknál akár százszor is kisebb - "baktériumokról" számoltak be. Szegedi szakembereknek a világon először sikerült emberi érfal-mintákból kitenyésztenie ezeket a szervezeteket, amelyek egyébként - a csoport vezetője szerint - nem is baktériumok, hanem sokkal egyszerűbb, az élő és az élettelen határán lévő részecskék, vagyis nanobionták.

A nanobionták olyan nanométeres (a milliméter milliomod része) tartományba eső - a jelenleg ismert baktériumoknál akár százszor kisebb - részecskék, amelyek fontos szerepet játszhatnak különböző meszesedési folyamatokban. Megjelenése kezdeményezheti a mészlerakódást például az érfalban - mondta el az InfoRádióban Puskás László.

A Szegedi Biológiai Központ főigazgatói csoportjának tudományos főmunkatársa szerint fontos előrelépés lehet a meszesedés kezelésében, kialakulásának megakadályozásában a pontos mechanizmus ismerete, hogy melyek azok a fehérjék, amelyek közre játszanak ezeknek a részecskéknek a kialakulásában.

Van egy elméleti határ aközött, hogy valami élő vagy sem: minden élőlényben van egy olyan "masinéria", ami a fehérjéket alkotja, azonban a nanobionták olyan kicsik, hogy nem férne bele egyetlen riboszóma, vagyis fehérjealkotó "gyáregység" sem. A nanobionták tehát - legalábbis a magyarok szerint - inkább élettelenek, mint élők.

"Finn, és amerikai tudósok korábban kőzetekből, kőzetlenyomatokból, a finnek vesekőből és vérből is izolálták ezeket a részecskéket. A magyar kutatók voltak azonban az elsők, akik meszes érmintákból izoláltál a nanobiontákat" - jelentette ki Puskás László.

A Szegedi Biológiai Központ főigazgatói csoportjának tudományos főmunkatársa az InfoRádióban elárulta: a kísérletek azt mutatják, hogy azokban az erekben, amelyekben kiterjedt meszesedés fordult elő, sokkal gyakrabban mutathatók ki ezek a parányi részecskék. A kutatás ott azonban még nem tart, hogy nagy biztonsággal ki lehessen jelenti: ezek a nanobionták okoznak betegségeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Az Országos Vérellátó Szolgálat és a magyar kormány mindenkit arra buzdít: ha megfelel a feltételeknek és megteheti, adjon vért. Az önkéntes véradók megbecsülésére november 27-én tartják a magyar véradók napját. Az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese az InfoRádióban elmondta: az ünnepek között is nagy szükség van a véradásra, ezért a december 27-ei munkaszüneti napon is kinyit minden vérellátó.

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×