A feltehetően királyi sírt a kora keresztény tradíciók szerint készítették el, vagyis az elhunytat, akit valamilyen rejtélyes okból később kiemeltek nyughelyéről, kelet-nyugati irányba fektették a sírba.
"Valószínű, hogy az uralkodót eredetileg a régészek által megtalált sírba temették, majd néhány hónappal vagy évvel később helyezték át a Saint Martin templom elődjének számító szent helyre"- mondta Ian Wood, a leedsi egyetem professzora.
A régészek további 24 - elhunytak maradványait is tartalmazó - sírt is találtak a Saint Martin templom és a Trafalgar tér közötti területen. A leletek az archeológusok szerint Bertának, Kent királynőjének idejéből származnak.
"Berta királynő Szent Márton követője volt, és valószínű, hogy az ő hatására csatlakozott a kultuszhoz férje, Adalbert, minden angol legfőbb ura"- vélekedett Woods professzor.
A felfedezés azért fontos, mert bizonyítja, hogy sokkal korábban megkezdődött az angolszászok keresztény hitre térítése, mint azt eddig a tudósok gondolták.
Az egyik sír ugyanis 200 évvel korábbi időből származik, mint a többi. A keresztény kőszarkofágot, minden bizonnyal a hanyatló római birodalom korában helyezték el, ami arra utal, hogy a keresztények már ebben a korszakban megjelentek.
Az is elképzelhető, hogy a sírok mellett már akkoriban is állt egy kis kápolna. Ha ezt be tudják bizonyítani a régészek, akkor a Saint Martin templom válik a legősibb keresztény hellyé Angliában, jó kétszáz évvel megelőzve a Szent Pál katedrálist.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit