A szakértők szerint 2050-ig az 1990-es szinthez képest 30-40 százalékkal kell csökkenteni a széndioxid-kibocsátást ahhoz, hogy az átlagos globális hőmérséklet-emelkedés ne legyen nagyobb a következő évtizedekben 2 foknál.
A megfelelő intézkedések elmaradása esetére azonban a jelentés készítői azt jósolják, hogy a következő évtizedben a legtöbb nyár olyan szélsőségesen forró lesz Európában, mint a 2003-as, amelynek hőhullámában harmincezren vesztették életüket.
Ebben az esetben az is elképzelhető, hogy a klímaváltozás a grönlandi jégtakaró elolvadását okozza, amivel elvész a föld édesvízkészletének 10 százaléka, a tengerek szintje pedig 7 méterrel emelkedik meg.
Melegrekord az Északi-Sarkon
A National Geographic Magyarország internetes oldala január 24-én azt írta, hogy megdőlt a melegrekord az északi sarkvidéken.
A cikk szerint a Föld legészakibb lakott településén, Ny-Alesundban a januári nappali hőmérséklet rendszerint mínusz 12 Celsius fok körül mozog, január 4-e óta azonban a hőmérséklet fagypont felett van az egykori bányászfaluban.
Január 16-án plusz 6,5 Celsius fok volt, ami két fokkal magasabb az eddig valaha mért legmagasabb januári hőmérsékletnél. Január közepéig eddig átlagosan 10 Celsius fokkal volt magasabb a hőmérséklet, mint az előző évek első hónapjában.
Nemcsak meleg van, hanem a hónap közepéig háromszor több csapadék hullott, mint egyébként szokott. A melegnek köszönhetően olvad az eddig lehullott hó is.
A sarkvidékeken a kutatók mintegy húsz éve tapasztalják a hőmérséklet fokozatos emelkedését. A klímamodellek a legnagyobb mértékű felmelegedést az elkövetkező évtizedekre is az Arktiszon és az Antarktiszon jósolják.
Ezért állt le a Déli pályaudvar