eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BEIJING, CHINA - FEBRUARY 6: Nils van der Poel of Sweden during the Mens 5000m on day two of the Beijing 2022 Winter Olympic Games at National Speed Skating Oval on February 06, 2022 in Beijing, China. (Photo by Douwe Bijlsma/BSR Agency/Getty Images)
Nyitókép: Douwe Bijlsma/BSR Agency/Getty Images

Magyar nagymamája van az olimpia új sztárjának

Hatalmas csatában lett aranyérmes a svéd Nils van der Poel 5000 méteren.

A svéd Nils van der Poel 6:08.84 perces olimpiai csúccsal nyerte a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres számát a pekingi olimpián, az előző három játékokon diadalmaskodó holland Sven Kramer kilencedik lett.

A második helyen a holland Patrick Roest, a harmadikon a norvég Hallgeir Engebraaten végzett. A három dobogós nagy csatát vívott, 1.04 másodpercen belül voltak egymáshoz képest.

A visszavonulás előtt álló 35 éves, négyszeres olimpiai bajnok, kilencszeres összetett világ-, és 10-szeres összetett Európa-bajnok Kramer kilencedik lett a 20 fős mezőnyben, a győztes Van der Poeltől 8.20 másodperccel elmaradva.

Sereg, futás, pihenő

Van der Poel egy nagyapja holland, nagymamája pedig magyar. Jégkorongozóként kezdte, aztán nyolcévesen apja javaslatára próbálta ki a gyorskorcsolyát, hogy jobb hokissá váljon. Két évvel később már csak a korcsolyázásra fókuszált. 2015-ben féléves szünetet tartott, mert belefáradt a sportba. Három hónapot a seregben töltött.

A phjongcsangi olimpiai után újabb szünet következett, ezúttal két év. Egy évet katonaként szolgált, a másodikban pedig a futásnak hódolt. 2020-ban sokkal motiváltabban kezdte újra, egy évvel később pedig világbajnok lett 5000 és 10000 méteren is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×