67039.3
Nyitókép: Facebook/Katinka Hosszu

Hosszú Katinka Eb-aranyérmes 400 vegyesen

Két magyar éremmel kezdődött a budapesti úszó Eb.

Aranyérmes lett Hosszú Katinka 400 méteres vegyesúszásban a budapesti Európa-bajnokságon. A háromszoros olimpiai aranyérmes az év legjobb időeredményével, 4:34.76 perccelgyőzött a kontinenstorna első döntőjében a Duna Arénában. Ugyanebben a számban a 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória holtversenyben ezüstérmes lett 4:36.81 perces egyéni csúccsal.

A rajt után Hosszú azonnal az élre állt pillangón, mellen és háton a brit Aimee Willmott próbálta tartani vele az iramot, de a gyorsnál már látszódott, hogy ezúttal sem tudják megszorongatni. Mindeközben az élete első felnőtt világversenyén medencébe ugró Mihályvári-Farkas a döntő felénél még csak a hetedik volt, az utolsó két úszásnemben azonban hatalmasat hajrázott és végül holtversenyben a brit versenyzővel, másodikként csapott célba.

Hosszú Katinka, a szám olimpiai és világbajnoka, világrekordere 2012, 2014 és 2016 után negyedszer lett Európa legjobbja ebben a számban, összességében pedig 15. aranyát nyerte kontinensviadalon. Ezzel az Eb-k történetének legeredményesebb magyar úszójává lépett elő, megelőzve Cseh Lászlót, aki 14 elsőséggel büszkélkedhet.

"Nagyon boldog vagyok, hiszen edzésből érkeztem ide, és tudtam, nekem az olimpiai előtt még ez, és a későbbi versenyek is kellenek ahhoz, hogy közel legyek a csúcsformához. Ez egy nagyon bíztató idő" - nyilatkozott az M4 Sportnak Hosszú, aki megjegyezte, hogy 4:35 alatti időt tervezett, ami sikerült is neki.

A hétfői finálékban még a férfi és a női 4x100 méteres gyorsváltó volt érdekelt, előbbiben a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Milák Kristóf összeállítású kvartett 3:12.50 perccel negyedik lett, míg a Gyurinovics Fanni, Ugrai Panna, Senánszky Petra, Verrasztó Evelyn összetételű négyes nyolcaddikként zárt 3:42.31-gyel.

Nincs továbbjutó

Háromból két magyar versenyző is egyéni csúcsot úszott hétfői elődöntőjében, de egyikük sem jutott a fináléba a Duna Arénában zajló Európa-bajnokságon.

Női 50 méter gyorson a búvárúszásban többszörös világ- és Európa-bajnok Senánszky Petra délelőtti, olimpiai B szintet, így vélhetően tokiói indulást érő 24.99 másodperces egyéni csúcsából további két századot faragott, amivel a 13. helyen zárt.

Bohus Richárd 50 méter háton 25.19-cel a 11. helyen végzett.

Sebestyén Dalma 100 méter pillangón 58.85 másodperccel tovább javította az előfutamban úszott, ugyancsak olimpiai B szintes 59.10-es idejét, ami futamában a hetedik, összesítésben pedig a 13. helyre volt elegendő.