A felkészülési meccsek célja a tétmérkőzésekre szánt csapat összeállítása, felkészítése. A Nemzetek Ligája őszi rajtjáig még rendelkezésre áll két találkozó, egyrészt a fehéroroszok, majd az ausztrálok ellen. (Egyikkel szemben sincsen különösebben szép emléke a magyar válogatottnak.)
A pénteken és kedden látott 180 perc alapján Leekens igazolást nyerhetett abban a tekintetben, hogy az általa preferált három középső védős rendszerben jobban játszott a védelem. Más kérdés, hogy ennek akár az is lehetett az oka, hogy kedden kevesebbet hibáztak a játékosok.
A 2014 és 2016 közötti magabiztosság már régen a múlté, az elmúlt egy-másfél év azt mutatja, hogy a válogatott csak nagyon ritkán tudja kapott gól nélkül végigjátszani a mérkőzést. A legutóbbi tizenkét mérkőzésből ez csupán kétszer, a feröeriek és a legjobbjaikat nélkülöző Costa Rica-iak ellen sikerült. Idegenben 2016 októbere, a rigai 2-0 óta mindig kapott gólt. Arra tehát nem lehet igazán számítani, hogy a csapat kivédekezi majd a mérkőzést.
Ugyanakkor a kazahoknak lőtt két gól ellenére a támadójáték továbbra is esetleges, a skótok ellen egyetlen akció végén sem sikerült kidolgozni helyzetet, Szalai Ádám az ellenfél középső védőjétől elvéve a labdát került ziccerbe, illetve Dzsudzsák Balázs és Varga Roland távoli lövéssel veszélyeztetett. Gulácsi Péter azt mondta a találkozó után az M4 mikrofonjába, hogy még nem jutott elég idő az előrejáték gyakorlására, remélhetően a következő összetartáson már ezzel is foglalkoznak majd. Mindenképpen hiányzik a csapatból egy olyan típusú játékos, mint amilyen, csak az elmúlt két évtizedet véve, Illés Béla, Lisztes Krisztián vagy Gera Zoltán volt.
Elek Ákos, arra a kérdésre, hogy kellene-e egy játékmester a csapatba, így felelt: „Ilyen most nincsen, de nem is lesz szerintem egy ideig. Felesleges Gera Zoli utódját keresni, mert ő egy zseni, ahogy Zlatan Ibrahimovicot sem tudja pótolni a svéd válogatott, úgy mi sem fogjuk tudni.”
Hiányzik a kreativitás, ezt Nikolics Nemanja így jellemezte: „Harcoltunk, küzdöttünk, de a foci nemcsak erről szól, nem elég csak futni. Gólokat kell szerezni, és szép játékot mutatni. Ezt a sportot gólokra játsszák, ha csak futni és harcolni akarunk, akkor rossz sportágat választottunk.”
Leekens két vereséggel kezdett. Volt már ilyenre példa a magyar labdarúgás történetében, összesen ötvenen dirigálták a válogatottat legalább két mérkőzésen, közülük
a belga edzőt is beleértve nyolcan (tizenhat százalék!) kettős vereséggel kezdett.
Tibor Lajos belebukott, Nádas Ödön később még világbajnokságra is elvitte a válogatottat, Gellei Imre a pótselejtező közelébe jutott 2003-ban, Egervári Sándor kifejezetten jó mérleget ért el a rossz kezdés után. (A korábban két verességgel kezdők: Tibor Lajos 1920-ban, Nádas Ödön 1932-ben, Garami József 1987-ben, Puskás Ferenc 1993-ban, Csank János 1996-ban, Gellei Imre 2001-ben és Egervári Sándor 2010-ben. Az igazságosság kedvéért: szinte mindannyiuknak nehezebb ellenfelek jutottak, mint most Leekensnek.)
A belga kapitány mindenesetre optimista volt a lefújás után: „A mai mérkőzésen jó taktikával játszottunk, nem adtunk ajándék helyzeteket az ellenfélnek. Jól játszottunk, helyzeteink voltak, és láttam azt a fejlődést, amit a legutóbbi találkozón nem. Jól sikerült a három belső védős felállás, pedig azt hittem, ez még korai lesz. A legfontosabb dolog, hogy a futball, amit ma játszottunk, sokkal jobb volt.”
A válogatott 2017-ben és 2018-ban, a legutóbbi tizenegy mérkőzésén pontosan fele annyi gólt szerzett, mint amennyit kapott (10-20). Három győzelem mellett nyolc vereséget szenvedett. Tavaly a kilenc mérkőzésen 41 futballista kapott játéklehetőséget, idén a két találkozón húsz.
A magyar labdarúgó-válogatott 2018-as eredményei
Magyarország-Kazahsztán 2-3
Magyarország-Skócia 0-1