„Magyarország új cirkuszművészeti központról álmodik.
Az előkészületek az építkezéshez gőzerővel folynak. Arra gondoltunk, hogy Európa közepén ez a központ esetleg ne csak Magyarországot szolgálja ki, hanem a környező országoknak is nyújtson otthont.”
Cirkuszi szomszédolás
Fekete Péter hozzátette, hogy kiderüljön, mit gondolnak erről a környező országok, létrehoztak egy olyan produkciót, Cirkuszi szomszédolás címmel, ahova a V4-ek művészeit hívták meg, hogy megnézzék, milyen együtt dolgozni.
„Két hónapon keresztül a Fővárosi Nagycirkusz színpadán egy szlovák, egy osztrák, egy lengyel, egy román, egy ukrán és egy szerb művész működött együtt. Az együttműködés sikerét mutatta, hogy a végén ezek a művészek azt mondták:
ha már ilyen jól összejöttünk, alakítsunk egy szervezetet.”
A miniszteri biztos kiemelte, az egyesület feladata, hogy képviselje a régiót a cirkuszművészeten belül, az otthona Budapesten, a leendő cirkuszművészeti központban lesz. Tagja lehet mindenki, akinek a közép-európai cirkuszművészethez bármilyen szakmai köze van – tette hozzá a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója.
„Elsősorban az artistákra gondolunk, de nagyon fontosak a kiszolgálószakmák képviselői: a zenekari tagok, a porondmunkások, a kellékesek, akik a háttérből segítik a cirkuszművészetet. A harmadik kategóriát azok, akár a közönség soraiból álló támogatók alkotják, akiknek élete-halála a cirkusz, akiknek nagyon fontos, hogy a cirkuszművészet megmaradjon és főleg megújuljon.”
Fekete Péter kiemelte, az előadóművészeten belül néha érdeket kell érvényesíteni:
el kell magyarázni, miért fontos ez a művészeti ág,
miért több mint szórakoztatás.
„Néha az utazó cirkuszok, néha egy-egy művész érdekét kell képviselni. Ez sokkal könnyebben megy, ha van mögötte egy ötszáz-ezer tagot számláló egyesület.”
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!