eur:
402.89
usd:
372.73
bux:
88686.46
2025. március 31. hétfő Árpád
Jonas Gahr Störe munkáspárti norvég miniszterelnök sajtóértekezleten beszél az oslói kormányfői hivatalban 2025. január 30-án, miután a Centrumpárt kilépett a kormánykoalícióból.
Nyitókép: Jonas Gahr Störe norvég miniszterelnök sajtóértekezleten beszél az oslói kormányfői hivatalban 2025. január 30-án, miután a Centrumpárt kilépett a kormánykoalícióból. MTI/EPA/NTB/Cornelius Poppe

Összeomlott a norvég kormánykoalíció

Az energiapiacot érintő európai uniós rendeletek végrehajtásával összefüggő viták miatt összeomlott csütörtökön a norvég kormánykoalíció.

A Jonas Gahr Störe miniszterelnök szociáldemokrata Munkáspártjával alkotott kormánykoalícióból csütörtökön kilépett a Centrum Párt. Ezt Trygve Slagsvold Vedum pártvezető és eddigi pénzügyminiszter, valamint a Centrum Párt frakcióvezetője, Marit Arnstad jelentette be Oslóban.

A koalíció felbomlása azonban nem jelenti Störe miniszterelnökségének végét, mert a szociáldemokraták egyedül is tovább kormányozhatnak a következő választásokig, a megüresedő nyolc miniszteri posztot viszont be kell tölteniük.

Arnstad azt mondta, a kormánykoalíció felbomlása ellenére azt szeretnék, ha Störe maradna a kormányfő.

A miniszterelnök nem sokkal később kiadott nyilatkozatában közölte, hogy egyedül terveznek tovább kormányozni, a jövő héten pedig be fogja mutatni kabinetje új tagjait. Mindezekről tájékoztatta V. Harald királyt. Hangsúlyozta, hogy további jó együttműködést remél a Centrum Párttal, és hangsúlyozta, hogy a szakítás oka egy szakkérdés körül felmerült több nézeteltérés volt. "Politikai barátokként válunk el" - tette hozzá.

Störe eddigi koalíciós partnerével is kisebbségi kormányt vezetett 2021 óta, a szükséges parlamenti többséget más pártok külső támogatásával biztosította. A következő parlamenti választás szeptemberben lesz, a norvég alkotmány nem ismeri az előrehozott választás intézményét.

A kormánykoalíció felbomlásához az Európai Unió 2019-ben elfogadott, Tiszta energiát az európaiaknak című - nyolc rendeletből, illetve irányelvből álló - energiapiaci csomagjának norvégiai átültetése körüli viták vezettek. Norvégia ugyan nem tagja az EU-nak, de része az Európai Gazdasági Térségnek (EGT), amelynek az EU is, és az egyik legfontosabb gázbeszállítója az egész blokknak. Brüsszel arra kérte Oslót, hogy a szóban forgó csomagot EGT-tagként és uniós partnerként szintén hajtsa végre.

A Centrum Párt vehemensen tiltakozott az uniós joganyag teljes átültetése ellen, Störe viszont legalább három, kevésbé vitatott irányelvet hajlandó volt átültetni. A Centrum Párt azzal indokolta álláspontját, hogy az uniós csomag végrehajtása korlátozná Norvégia ellenőrzését saját energetikai szektora felett, valamint hogy a szorosabb összefonódás az uniós energetikai piaccal magasabb energiaárakat vonna maga után.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Politico: az új német kormány még ellenségesebb lehet Magyarországgal

A várhatóan heteken belül megalakuló új német kormánykoalíció nyomás nyomást akar gyakorolni az Európai Unióra a magyar kormány megbüntetése érdekében. A Politico információi szerint a konzervatív kancellárjelölt, Friedrich Merz a források visszatartását és a szavazati jog felfüggesztését javasolja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×