eur:
408.89
usd:
390.56
bux:
85230.89
2025. január 24. péntek Timót
2025. január 7-én közreadott kép a Grönland közép-nyugati részén fekvő Kangaamiut település házairól. Ezen a napon ifjabb Donald Trump üzletember, Donald Trump megválasztott amerikai elnök fia a dán fennhatóság alatt álló Grönland fővárosába, Nuukba érkezett.
Nyitókép: MTI/EPA/Ritzau/Ida Marie Odgaard

Grönland vezetője kész tárgyalni Donald Trumppal

Múte B. Egede grönlandi miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy kész tárgyalni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, aki korábban közölte, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alá akarja vonni az északi-sarkvidéki szigetet. Egede sürgette, hogy tartsák tiszteletben a sziget függetlenségi törekvéseit.

Trump, aki január 20-én lép hivatalba, „abszolút szükségszerűnek” nevezte a félautonóm dániai terület feletti amerikai ellenőrzést. Nem zárta ki katonai vagy gazdasági eszközök esetleges bevetését sem, beleértve Dániát sújtó vámok kivetését.

Egy koppenhágai sajtótájékoztatón arra a kérdésre válaszolva, hogy kapcsolatba lépett-e már Trumppal, Egede kijelentette: „Nem, de készek vagyunk megvitatni mindazt, ami összeköt bennünket”.

Egede azt mondta, hogy nem akarnak sem amerikaiak, sem dánok lenni, grönlandiak akarnak lenni. „Függetlenné szeretnénk válni, gazdák szeretnénk lenni a saját házunkban (.) Ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden köteléket, együttműködést és kapcsolatot megszakítanánk Dániával” – tette hozzá.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök, aki szintén részt vett a sajtótájékoztatón, közölte: csütörtökön találkozót kért Trumptól, de nem hiszi, hogy erre a beiktatás előtt sor kerülhet.

Grönland függetlenné válhat, ha a lakói akarják, de nem úgy, hogy az Egyesült Államok egyik tagállama legyen

– szögezte le szerdán a dán külügyminiszter.

„Teljességgel elismerjük, hogy Grönlandnak saját törekvései vannak. Ha megvalósítják ezeket, Grönland függetlenné válik, viszont aligha azzal a szándékkal, hogy az Egyesült Államok tagállamává váljék” – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter.

„Nyitottak vagyunk tárgyalni az amerikaiakkal arról, hogyan tudnánk esetleg még szorosabban együttműködni, hogy az amerikai óhajok teljesüljenek” – tette hozzá.

Az 57 ezer lakosú Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, jelenleg saját kormányzattal rendelkező dániai terület. 2009-ben népszavazás eredményeképpen kibővítették az autonómiát.

A stratégiai fontosságú, ásványi kincsekben gazdag sziget északi részében az Egyesült Államok katonai támaszpontot működtet.

Címlapról ajánljuk
Bombafenyegetések: bevetették a rendőr hackereket
Videó

Bombafenyegetések: bevetették a "rendőr hackereket"

Az iskolákat csütörtök reggeli bombafenyegetés-hullámmal kapcsolatos intézkedésekről kiderült: több tíz esetben a tűzszerészeknek is ki kellett vonulniuk, illetve volt olyan hely, ahova péntek reggel hívták a fenyegetés miatt a rendőröket. Megváltozott a bűncselekmény minősítése a nyomozásban, erre komoly ok van.

Gyökeres változást hozhat a német választási kampányban az aschaffenburgi merénylet

Egész Németországot megrázta a bajorországi Aschaffenburgban egy afgán menekült által elkövetett, óvodás elleni merénylet. Egy hónappal az előre hozott választások előtt a történtek alapvető változást hozhatnak a parlamenti pártok erőviszonyában.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×