eur:
410.81
usd:
390.09
bux:
79255.15
2024. november 21. csütörtök Olivér
zaporizzsjai atomerőmű  / Cooling towers of Zaporizhia Nuclear Power Station in Enerhodar, Ukraine
Nyitókép: OlyaSolodenko/Getty Images

Aszódi Attila: csak a nemzetközi szakértők tudják megmondani, mi történt a zaporizzsjai atomerőműben

Masszív fekete füst szállt fel vasárnap az ukrán területen lévő, de orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőmű egyik hűtőtornyából. A tüzet már eloltották. Aszódi Attila atomenergetikai szakértő az InfoRádió EnergiaVilág című műsorának nyilatkozott az esetről.

Vasárnap délután tűz ütött ki Európa egykor legnagyobb teljesítményű atomerőművének egyik hűtőtornyában. Ott normál esetben nincs olyan, aminek égnie kellene, tehát valamilyen rendkívüli esemény történt. Az Ukrajnában, de orosz felügyelet mellett működő zaporizzsjai atomerőműben felcsapó lángok miatt az oroszok és az ukránok is egymást hibáztatják. Előbbiek állítása szerint ukrán drón csapódott be a toronyba vagy annak környékébe, míg az urkánok szerint az oroszok a hűtőtorony belsejében autógumikat halmoztak fel és ezeket meggyújtották.

Aszódi Attila atomenergetikai szakértő, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja az InfoRádióban elmondta: nem tudni, hogy valójában mi is okozta ezt a tüzet. Az fontos, hogy azóta eloltották a tüzet, illetve hogy az atomerőműben mind a hat blokk hideg leállított állapotban van, vagyis összességében ez az esemény nem befolyásolta a blokkok nukleáris biztonságát.

Véleménye szerint csak akkor lehet majd tisztán látni, ha a telephelyen jelenlévő nemzetközi szakértőket odaengedik a hűtőtoronyba vagy annak környékére. Így kiderülhet, mi égett, vannak-e drónnyomok, vagy esetleg autógumik.

"Nehéz azt a forgatókönyvet felvázolni, ami ide tud vezetni. A hűtőtorony alapvetően egy nagy betonüst, gyakorlatilag egy hatalmas kémény, aminek az aljában a víz befecskendezésére és annak nagy felületen történő szétosztására szolgáló szerkezetek vannak, de ezen kívül más nagy gépészeti berendezés vagy olajat használó berendezés nincsen.

A hűtőtornyoknak ugyanakkor jelenleg nincs feladatuk, hiszen a reaktor most nem üzemel, de a hűtés ilyenkor is biztosított.

"Hideg leállított állapotban a biztonsági hűtővízrendszer látja el a hűtési funkcióját a pihentető medencének, illetve a reaktorban ott lévő üzemanyagnak, és ez a biztonsági hűtővízrendszer külön szórt vizes medencékkel adja le a hülyét a környezetnek. Tehát ezeknek a nagy hűtőtornyoknak, amelyek egyikéből szállt fel ez a füst, nincsen a jelenlegi állapotban funkciója. Hogyha az ukránok követték el ezt az eseménysort, akkor persze lehetett emögött egy olyan szándék, hogy hátráltassák az erőmű későbbi üzembe vételét" – vélekedett Aszódi Attila. Az azonban szinte biztosan állítható az atomenergetikai szakértő szerint, hogy a történtek nem jelentettek veszélyt a nukleáris biztonságra.

A teljes beszélgetést alább meghallgathatják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

A mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése óriási lehetőségeket rejt magában, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk az energiafogyasztásukkal járó környezeti lábnyomot. Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontjából a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettség egyre fontosabbá teszi az olyan kérdések vizsgálatát, mint az AI-megoldások energiafogyasztása, a rendszerek üzemeltetésének és optimalizálásának módjainak feltérképezését, valamint a „zöld mesterséges intelligencia” kialakulóban lévő trendjének megismerését, amelynek célja az AI energiaigényének csökkentése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×