eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Shahed 136 / Gerany 2 iráni tervezésű, orosz drón. Forrás: militarnyi.ua
Nyitókép: Forrás: militarnyi.ua

Afrikai munkások gyártják az iráni drónokat az orosz hadseregnek

Oroszország főleg Ugandából próbál vendégmunkásokat verbuválni legnagyobb dróngyárába.

Elsősorban fiatal afrikai nőket igyekeznek az oroszok az alabugai dróngyárába csalogatni - állítja a The Wall Street Journal. Az amerikai lap azonban nem talált értelmes magyarázatot erre a meglehetősen furcsa törekvésre.

Azt viszont megírta, hogy Oroszország drón termelése milyen óriási mértében felpörgött. Az amerikai újság cikkében a Prana Network elnevezésű nemzetközi hackercsoport információira alapoz, amely állítólag 2024 februárjában feltörte az iráni Iszlám Forradalmi Gárda e-mail szerverét. Az elektronikus levelekből aztán a számítógépes kalózok kiderítették, hogy Oroszország csak 2024-ben 6000 Shahed 136/131 drónt szándékozik gyártani az Alabuga különleges gazdasági övezetnek nevezett ipari parkban.

Az oroszországi Abalugában működő hatalmas drón gyár. 2023 óta itt készülnek az iráni tervezésű Shahed 136. Forrás: pravda.ua
Az oroszországi Alabugában működő hatalmas drón gyár. 2023 óta itt készülnek az iráni tervezésű Shahed 136. Forrás: pravda.ua

Ezt az értesült a Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet (IISS) is megerősítette, hozzátéve, hogy az alabugai gyáróriásban április végéig már 4500 iráni tervezésű Shahedt drónt gyártottak, méghozzá határidőt előtt. Így az üzem termelése augusztus közepéig valóban elérheti a 6000 darabot.

A New York-i lap úgy értesült, hogy Oroszország már az iráni drónok fejlettebb változatait állítja elő és ezeket intenzíven használja is Ukrajna ellen. Mindehhez az újság szerint elengedhetetlen az irániak folyamatos támogatása, mert enélkül az oroszok nem tudnának ilyen mennyiségű öngyilkos robotot gyártani.

Az iráni tervezésű Sahed 136 cirkáló lőszer, vagy ahogy a sajtóban gyakran nevezik „öngyilkos” vagy „kamikaze” drón. Az orosz hadsereg Gerany–2 jelzéssel állította szolgálatba és 2023 óta a Tartársztáni Abalugában is gyártják. Forrás: Wikipédia
Az iráni tervezésű Sahed 136 cirkáló lőszer, illetve ahogy a sajtóban gyakran nevezik „öngyilkos” vagy „kamikaze” drón. Az orosz hadsereg Gerany–2 jelzéssel állította szolgálatba és 2023 óta a tartársztáni Abalugában is gyártják. Forrás: Wikipédia

Közben több forrás is megerősítette, hogy Irán már az kamikaze drónoknál fejlettebb, felfegyverezhető robotgépekkel is ellátja Oroszországot. Mint arról az Infostart is beszámolt, pár napja a kurszki régióban zuhant le egy Mohadzser-6 típusú drón, amely feltehetően az ukrajnai Szumi város körüli célpontokat készült megtámadni. A roncsról készült videón azt is látni, hogy a szárnyai alatt Káim-5 típusú televiziós irányzású siklóbombákat hordozott.

Ezeknek a bombáknak az orrában egy kis méretű TV kamera van és ennek képei alapján iránytja pontosan célra a fegyvereket a drón kezelője. A Mohadzser-6 lényegében egy távolról vezérelt bombázórepülő, ami ráadásul precíziós csapásmérésre képes. Alkalmazásával az oroszok szintet léphetnek a háborúban.

Ellenben a washingtoni székhelyű Institute for the Study of War (ISW) azt közölte: egyelőre független források még nem erősítették meg, hogy a Mohadzser-6-ot valóban bevetették volna Ukrajnában. Az ISW ugyanakkor megjegyzi, hogy Irán egy mélyebben belebonyolódik Ukrajna és Oroszország konfliktusába.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×