Nem először éleződik a feszültség Bukarest és Bécs között amiatt, hogy az osztrák kormány továbbra is ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Ezúttal az osztrák és a német kancellár, Karl Nehammer és Olaf Scholz múlt hétvégi salzburgi találkozóján osztrák részről elhangzottak "verték ki a biztosítékot" Bukarestben. (Az Európai Unió belügyminiszterei a múlt év végén tárgyalták három jelentkező, Horvátország, Bulgária és Románai csatlakozási kérelmét, de csak Horvátország ment át a rostán. A két másik ország "befogadását" azóta is vétózza Ausztria és mellette Hollandia is.)
Románia európai parlamenti képviselője, Nicolae Stefanuta a Kurier című lapnak adott nyilatkozatában tisztességtelennek nevezte Ausztria magatartását.
Stefanuta azzal vádolta Nehammert, hogy a román csatlakozás indoklásául a migrációval kapcsolatban "hamis adatokat " használ,
és ezt tette Salzburgban is. "Ausztria Romániát továbbra is tisztességtelen módon kezeli" – hangoztatta a képviselő.
Az osztrák városban Nehammer megerősítette, hogy országa kitart a román és a bolgár csatlakozás vétója mellett. Mindez – mint a Kurier emlékeztetett – azt jelenti, hogy a két ország állampolgárai továbbra sem élvezhetik a schengeni tagság által biztosított utazási szabadság, valamint a nyitott határok előnyeit.
Nehammer Salzburgban adatokkal "érvelt". Állítása szerint a múlt évben 122 ezer migráns érkezett Ausztriába.
Hetvenöt százalékuk mindenfajta regisztráció nélkül lépett be, noha egy uniós tagországon keresztülmentek
– jelentette ki a kancellár Romániára utalva. Mindez egyben annak bizonyítéka is, hogy a schengeni térség megfelelő ellenőrzése nem működik – hangoztatta a kancellár.
A román európai parlamenti képviselő azzal vádolta a kancellárt, hogy hamis állításokkal hozakodik elő. Stefanuta szerint a "nem regisztrált" migránsok 80 százaléka Szerbián és Magyarországon keresztül érkezik Ausztriába.
A Kurier idézte az osztrák belügyminisztérium azonnali reagálását is a román vádakra, eszerint
az embercsempészek három országot – Szerbiát, Romániát és Magyarországot – használnak tevékenységük útvonalaihoz.
Ezenkívül az idei esztendő első félévében 2000 migráns érkezett Ausztriába Pakisztánból és Bangladesből, mégpedig részben Romániában hamisított vízummal.
A román EP-képviselő azzal vádolta az osztrák kormányt, hogy "nacionalista politikájával" igyekszik erősíteni pozícióit a jövő évi parlamenti választások előtt. Stefanuta szerint az osztrák magatartás nem csupán a román állampolgárok emberi méltóságát sérti, de súlyos gazdasági károkat okoz az országnak: a folytatódó határellenőrzések akadályozzák az áruk szabad forgalmát.
A képviselő egyidejűleg felszólította az Európai Uniót, hogy "keményebben" reagáljon Ausztria magatartására.