eur:
413.53
usd:
401.38
bux:
81790.96
2025. január 10. péntek Melánia
Boris Johnson brit miniszterelnök (k) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (k, balról) látogatást tesz egy tallinni légibázison 2022. március elsején. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Pool/Getty/Leon Neal

Már több katona van a térségben, mint a hidegháború idején

Az Oroszországgal, Ukrajnával és Fehéroroszországgal szomszédos NATO-régióban óriási mennyiségű katona áll rendelkezésre.

A hidegháború óta a legnagyobb létszámú haderő állomásozik az Európai Unió keleti peremén, illetve e NATO-térségben. A Növekedés.hu elemzésében arra emlékeztet, hogy mind több fenyegetőzés hallatszik az ukrajnai háború kapcsán egy esetleges atomtámadás ügyében, legutóbb a volt orosz államfő, Dmitrij Medvegyev beszélt erről csütörtökön.

Ami a katonai átcsoportosításokat illeti:

  • Romániába a háború kitörése után érkezett 3300 katona
  • Magyarországra Horvátországból 800
  • Szlovákiába Németországból, Csehországból, Hollandiából és az USA-ból jött 2100
  • Lengyelország NATO-katonai létszáma 1058-ról 10 500-ra nőtt
  • összesen: a tagállamok saját katonai létszámát is beleértve a térségben 330 ezer katona áll rendelkezésre.

A szárazföldi erők mellett úgy 130 NATO-repülőgép áll fokozott készültségben, és mintegy 150 hadihajó járőröz a tengereken.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×