eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium
Nyitókép: artJazz/Getty Images

Szakértő: még kérdés, hogy mik lesznek az EU-s egymásra találás hatásai

Az EU-Monitor főszerkesztője szerint az orosz–ukrán háború miatt Varsó próbálja rendezni vitás kérdéseit az Európai Unióval, hogy minél előbb hozzáférhessen az eddig blokkolt helyreállítási alaphoz tartozó pénzügyi forrásokat. Gyévai Zoltán az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: Magyarország helyzete komplexebb Brüsszellel, itt a változás a választás után várható.

Gyévai Zoltán szerint egyelőre nyitott kérdés, hogy az ukrajnai fejlemények miatti „egymásra találás”, ami most az Európai Uniót, így benne Varsót is jellemzi, hogy annak lesznek-e hosszú távú, tartós hatásai, vagy sem. Leegyszerűsítve, hogy Lengyelország számára mi a fontosabb: tovább támadni az igazságszolgáltatás függetlenségét, vagy pedig, hogy inkább maga mögött tudja az unió támogatását egy „krónikus, akut” orosz veszéllyel szemben, amiért félre képest tenni azokat az „ordas” szándékokat, amik a jogállamiság aláásására irányulnak – magyarázta az EU-Monitor főszerkesztője, aki szerint első lépésként – rövid távon – Varsó dinamikája az előbbi kérdésben jó eséllyel változhat. És ha az igazságszolgáltatás frontján sikerül oldani a feszültségeket, és Lengyelország hozzá fog jutni a blokkolt helyreállítási alaphoz tartozó forrásokhoz, akkor nyilván az Európai Bizottság nem fogja elküldeni azt a bizonyos levelet a lengyel kormánynak, ami megindítaná a jogállamisági mechanizmust – tette hozzá.

Magyarország egy kicsit más eset – hangsúlyozta a szakértő az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában. Szerinte Budapest számára életbevágó, hogy ezúttal is majd Varsóra „tapadjon”, vagyis, ha a lengyelek lelépnek az eddigi pályáról, azt valamilyen mértékben lekövesse, ha tényleg az a legfontosabb alapvetés, hogy szükség van egy szövetségre. Magyarország esetében további gondot jelent, hogy oroszbarátnak tekintik Brüsszelben, nem beszélve arról, hogy a jogállamisági vitában úgy szoktak fogalmazni: „itt rendszerszintű probléma van”.

Tehát nem egyszerűen arról van szó, hogy egy kérdést kellene rendezni ahhoz, hogy a probléma a megoldás útjára kerüljön.

Gyévai Zoltán szerint az is tudvalevő volt, hogy az Európai Bizottság a magyarországi választások előtt már nem fog engedni – a helyreállítási alap – kifizetési feltételrendszerét illetően, amit az ukrán válság még inkább kitolhat.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét szerdai adásában este 7 órától

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×