eur:
404.65
usd:
374.52
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
European Union flags in front of the blurred European Parliament in Brussels, Belgium
Nyitókép: artJazz/Getty Images

Szakértő: még kérdés, hogy mik lesznek az EU-s egymásra találás hatásai

Az EU-Monitor főszerkesztője szerint az orosz–ukrán háború miatt Varsó próbálja rendezni vitás kérdéseit az Európai Unióval, hogy minél előbb hozzáférhessen az eddig blokkolt helyreállítási alaphoz tartozó pénzügyi forrásokat. Gyévai Zoltán az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: Magyarország helyzete komplexebb Brüsszellel, itt a változás a választás után várható.

Gyévai Zoltán szerint egyelőre nyitott kérdés, hogy az ukrajnai fejlemények miatti „egymásra találás”, ami most az Európai Uniót, így benne Varsót is jellemzi, hogy annak lesznek-e hosszú távú, tartós hatásai, vagy sem. Leegyszerűsítve, hogy Lengyelország számára mi a fontosabb: tovább támadni az igazságszolgáltatás függetlenségét, vagy pedig, hogy inkább maga mögött tudja az unió támogatását egy „krónikus, akut” orosz veszéllyel szemben, amiért félre képest tenni azokat az „ordas” szándékokat, amik a jogállamiság aláásására irányulnak – magyarázta az EU-Monitor főszerkesztője, aki szerint első lépésként – rövid távon – Varsó dinamikája az előbbi kérdésben jó eséllyel változhat. És ha az igazságszolgáltatás frontján sikerül oldani a feszültségeket, és Lengyelország hozzá fog jutni a blokkolt helyreállítási alaphoz tartozó forrásokhoz, akkor nyilván az Európai Bizottság nem fogja elküldeni azt a bizonyos levelet a lengyel kormánynak, ami megindítaná a jogállamisági mechanizmust – tette hozzá.

Magyarország egy kicsit más eset – hangsúlyozta a szakértő az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában. Szerinte Budapest számára életbevágó, hogy ezúttal is majd Varsóra „tapadjon”, vagyis, ha a lengyelek lelépnek az eddigi pályáról, azt valamilyen mértékben lekövesse, ha tényleg az a legfontosabb alapvetés, hogy szükség van egy szövetségre. Magyarország esetében további gondot jelent, hogy oroszbarátnak tekintik Brüsszelben, nem beszélve arról, hogy a jogállamisági vitában úgy szoktak fogalmazni: „itt rendszerszintű probléma van”.

Tehát nem egyszerűen arról van szó, hogy egy kérdést kellene rendezni ahhoz, hogy a probléma a megoldás útjára kerüljön.

Gyévai Zoltán szerint az is tudvalevő volt, hogy az Európai Bizottság a magyarországi választások előtt már nem fog engedni – a helyreállítási alap – kifizetési feltételrendszerét illetően, amit az ukrán válság még inkább kitolhat.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét szerdai adásában este 7 órától

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×