eur:
411.46
usd:
389.49
bux:
79988.7
2024. december 9. hétfő Natália
A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyár által kifejlesztett, remdesivir hatóanyagot tartalmazó, csak klinikai vizsgálatra használható koronavírus elleni szert mutatja egy egészségügyi dolgozó a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai Intézetében Debrecenben 2020. október 15-én. A vírusszaporodást gátló infúziós kezelést súlyos állapotú betegek kapják a most kezdődött klinikai vizsgálatban.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Koronavírus - megint a szegényebb országok helyzete vált nehezebbé

Indiában rekordokat döntögetnek a fertőzésszámok és a kórházakra is nagyon terhet ró a sok súlyos eset kalakulása, ezért az ország vasárnap úgy döntött, nem engedélyezi a területén gyártott remdesivir kivitelét, aminek számos országra nézve lehet súlyos következménye. Közben akár teljes kijárási tilalom is jöhet egyes helyeken - Delhiben viszont ódzkodnak a drasztikus lépésektől.

Vasárnap 152 ezer friss megbetegedést jelentettek az országban, amelyben ezzel együtt már 13,3 millió ember fertőződött meg az új koronavírussal. Az indiai egészségügyminisztérium tájékoztatása szerint ennek köszönhetően drasztikusan megugrott a kereslet a remdesivirre, és arra számítanak, hogy az elkövetkezendő napokban is ezt a tendenciát tapasztalják majd az antivirális szerrel kapcsolatosan. Addig amíg nem tapasztalnak javulást a helyzetben, nem engedélyezik, hogy az országban gyártott remdesivirből India határán kívülre szállítsanak.

A remdesivir volt az első olyan szer, amely annak ígéretét hordozta, hogy képes a koronavírusból felépülő betegek kórházi tartózkodásának idejét lerövidíteni az érintettek egy részénél. A WHO tanulmánya ugyanakkor nem tudott jelentős hatást kimutatni a szerrel kapcsolatosan. Használják a világ sok táján, köztük Magyarországon is.

A remdesivir gyártója, az amerikai Gilead generikus szereket készítő egyiptomi, pakisztáni és indiai cégekkel is kötött megállapodást arról, hogy gyártsák a szert 127 alacsony és közepes bevételű ország számára. Indiában hét gyárban készül a gyógyszer, havi 3,88 millió adagban.

Indiában hónapok óta igyekeznek elkerülni a szigorú korlátozások bevezetését azt követően, hogy nagyon szigorú, országos lezárásokat fokozatosan, hónapok alatt oldották fel a tavalyi évben.

Az ország vezetése tart attól, hogy a már eleve megtépázott gazdaság számára az utolsó döfést jelentené, ha újra korlátozásokat vezetnek be.

A helyi hatóságok ugyanakkor már lépéskényszerbe kerültek azt követően, hogy Mahárástra tartományban meredeken felfelé ívelnek a friss megbetegedések számai, így hétvégén és éjjel már kijárási tilalmat léptettek életbe. Most már azt sem zárják ki, hogy teljes kijárási tilalom vegye át ennek helyét akár már a héten.

Delhiben ugyanakkor úgy vélekednek, akkor következhetnek a drasztikus lépések, ha a kórházi ágyak szinte megtelnek. Azt is elmondták: az esetek 65 százaléka a 45 év alatti korosztályban következik be. Az ország mindeközben vakcinaimportját is csökkentette, hogy ezzel több adagot otthon tartva felgyorsíthassa az immunizációt. Modi-elnök négynapos "vakcinafesztivált" hirdetett meg annak érdekében, hogy sikerüljön előrelépést tenni átoltottság terén.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Krasznay Csaba: a nyomok nem nagyon hagynak kétséget, orosz beavatkozás volt a román elnökválasztáson

Krasznay Csaba: a nyomok nem nagyon hagynak kétséget, orosz beavatkozás volt a román elnökválasztáson

Oroszország érdekében állt az elnökjelölt támogatása és a befolyásolás végrehajtása – mondta Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense annak kapcsán, hogy a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A kiberszakember beszélt arról is, hogyan tudták felhasználni a TikTokot a beavatkozáshoz.

Szalai Máté: a szíriai események két nagy vesztese Oroszország és Irán

Szíriában néhány nap alatt omlott össze egy több évtizedes diktatúra, az ország elnöke Moszkvába menekült. A közel-keleti országban történtek okairól és lehetséges következményeiről az InfoRádió Szalai Mátét, a Clingendael Intézet kutatóját kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője a szíriai helyzetről és következményeiről
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×