eur:
410.27
usd:
388.68
bux:
78617.52
2024. november 20. szerda Jolán
Európai uniós és brit zászló a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (Brexit) ellenző tüntetésen az Európai Parlament épülete előtt Brüsszelben 2020. január 30-án. Az európai uniós tagállamok kormányainak képviselőiből álló Európai Tanács a nap folyamán írásbeli eljárás keretében európai uniós oldalról végérvényesen elfogadta a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről rendelkező megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Brexit: akad, aki már a jövőbeni újabb kilépésekhez von le tanulságot

Az Európai Unió alapszerződésének módosítását szorgalmazza egy EP-képviselő az EU-brit kilépési tárgyalás végtelen elhúzódását látva, amit ő az üzleti élet elleni merényletnek tekint.

Valamely EU-tagország kilépési lehetőségét szabályozó 50. cikkét az EU alapszerződésének sürgősen meg kellene reformálni – jelentette ki nyilatkozatában Geert Bourgeois belga európai parlamenti képviselő, aki korábban Flandria első minisztere (tartományi vezetője) is volt.

A brexit-folyamatra ugyan ez már nem lesz hatással, de a jövőre nézve sokkal pontosabb és kidolgozottabb eljárásrendre volna szükség – vélte a belga politikus, aki a téma iránti érzékenységét azzal magyarázta, hogy az Európai Unión belül Írország mellett szűkebb hazáját, Flandriát érinti leginkább közvetlenül a brit kilépés, lévén földrajzilag a legközelebb van hozzá, amit számos gazdasági szektorának az uniós átlagot meghaladó brit kapcsolódása is kifejez.

Bourgeois szerint

az az áldatlan állapot, hogy még néhány órával a jogilag lehetséges utolsó határidő előtt sem lehet tudni egy majdani átfogó kereskedelmi kapcsolatrendszer lehetséges mikéntjét, üzleti és gazdasági szempontból fenntarthatatlan,

és mindenképpen kerülni kell bármikor esetleg előforduló megismétlődését.

A politikus által vázolt elképzelés szerint léteznie kellene egyebek között egy olyan automatizmusnak, ami a végleges kilépést megelőző úgynevezett átmeneti időszak lejárta előtt félévvel kötelezővé tenné a jövőre szóló megállapodásnak – vagy deklarált kizárásának – a megszületését. Ennek híján az átmeneti idő automatikusan tolódjon félévvel tovább.

Címlapról ajánljuk

Nemcsak a tőzsde sóhajt fel Donald Trump visszatérte után - szakértő

Az amerikai elnökválasztás kimenetelét a kötvénypiac és a fogadóirodák a közvélemény-kutatásoknál pontosabban jelezték előre, a választás másnapján mégis jelentős értékpapír-piaci mozgások történtek. A részvénypiac még most is "árazza" Donald Trump gazdaságpolitikáját - vélekedett az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Kétéves mélyponton a forint a dollárhoz képest

Kétéves mélyponton a forint a dollárhoz képest

Az előző hetekben 412 és 404 környékén is járt a forint, ám az utóbbi pár napban a kilengések után mindig visszatért 408 körüli szintre. Reggel kis erősödést láttunk az euróval szemben, de kora délelőtt egyhetes mélypontra gyengült a magyar deviza az euróval szemben. A forint a dollárral szemben is gyengül, kora délután kétéves mélypontra süllyedt. Az amerikai fizetőeszközben az euróval szemben is erősödik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×