eur:
389.1
usd:
362.32
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

A megoldás: Nagy Európa, Oroszországgal

2030-ra Oroszországot és Törökországot is magába foglaló "Nagy Európát", egy közös biztonsági, gazdasági, politikai és kulturális övezet létrehozását szorgalmazzák volt orosz, lengyel és brit miniszterek a Kommerszant című orosz napilapban csütörtökön közölt cikkben.

Az európai keleti partnerségi csúcstalálkozójának kezdetére időzített írás szerzői Igor Ivanov egykori orosz és Adam Daniel Rotfeld volt lengyel külügyminiszter, valamint Desmond Brown volt brit védelmi miniszter.

Az egykor befolyásos kormányzati tényezők úgy vélik, rövidlátó az a megközelítés, hogy az ukránoknak az "európai és az eurázsiai jövő" között kellene választaniuk. Európának nem a versengésre, hanem az együttműködésre kell összpontosítania.

Az orosz, brit és lengyel szakértő arra figyelmeztet, hogy az ellentétek sokkal mélyebbek Európában, s nem korlátozódnak csupán az úgynevezett ukrán kérdésre. A NATO és Oroszország kapcsolatait kölcsönös bizalmatlanság jellemzi, valamint nem igazolódtak be az Európai Unió és Oroszország igazi partnerségéhez fűzött remények, sőt, reális a lehetősége annak, hogy Moszkva és Brüsszel kapcsolatai tovább romlanak.

A Kommerszantban közölt cikk szerzői ezért arra szólítanak föl, hogy ideje a Nagy Európa létrehozása érdekében a közös munkára összpontosítani. Szerintük ezt az elképzelést meg lehet valósítani 2030-ra, és azt össze lehet egyeztetni a transzatlanti és eurázsiai együttműködés elmélyítésével.

Igor Ivanov, Adam Daniel Rotfeld és Desmond Brown a vilniusi keleti partnerségi csúcstalálkozót követő időszakra vonatkozó elsődleges feladatokat egyrészt a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében való orosz-amerikai együttműködés bővítésében látják. Szerintük a világpolitikai szereplőknek át kellene lépniük a régi hidegháborús akadályokat egyebek között a szíriai és az afganisztáni rendezés érdekében.

A szakemberek szerint az általuk Nagy Európának nevezett politikai, gazdasági és kulturális szerveződést egységes biztonsági övezetként kellene létrehozni. Azt is szorgalmazzák, hogy a NATO és Oroszország mielőbb egyezzen meg a rakétavédelmi rendszerekről folytatott vitában, és folytassa az atomfegyverek további csökkentését célzó párbeszédet.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×