eur:
389.22
usd:
361.93
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Martonyi: Az Európai Unió nem ellenség

Magyarország helye az Európai Unióban van - szögezte le Martonyi János a France Inter közszolgálati rádióban pénteken.

"Egyértelmű, hogy Magyarország helye az Európai Unióban van. Ez számunkra is nagyon sok előnnyel jár, és részt is veszünk például a romaintegráció stratégiájában, a bővítési folyamatban vagy sok más dologban" - hangsúlyozta a diplomáciai tárca vezetője arra a riporteri felvetésre, hogy a kormánypártban "ellenségként" jelölik meg Brüsszelt.

"Az Európai Unió egyáltalán nem ellenség, talán csak egyeseknek, illetve egyes kérdésekben ellenfél, de a felmérések is azt mutatják, hogy a Európai Unió támogatottsága nagyon jelentős a közvélemény körében" - mondta Martonyi, hozzátéve, "Magyarországon senki nem tagadja, kivéve egy kis szélsőjobboldali párt, hogy Magyarország helye az Európai Unóban van".

A francia közszolgálati rádiónak a budapesti Francia Intézetből élőben jelentkező Tous des Européens című kétórás aktuálpolitikai és kulturális kérdésekkel foglalkozó magazinműsorában a külügyminiszter mintegy negyedórában franciául válaszolt Jean-Marie Colombani vezető újságíró, a Le Monde című napilap korábbi főszerkesztője és Hélene Jouan, a France Inter hírműsorai főszerkesztőjének kérdéseire.

Martonyi az interjúban "félreértésnek" tartotta, hogy Orbán Viktor szavait úgy értelmezik, mintha a miniszterelnök az Európai Uniót ellenfeleként jelölné meg. "Õ pont az ellentétét állítja. A miniszterelnök többször is kijelentette, hogy Brüsszel nem Moszkva. Vagyis nem összehasonlításról van szó, hanem inkább távolságtartás Moszkva és Brüsszel között" - mutatott rá a külügyminiszter. Emlékeztetett Orbán azon szavaira, miszerint Magyarország nem euroszkeptikus, hanem eurorealista. "Nem tagadjuk a szerződésekben is kimondott egyre mélyebb integrációt, de azt mondjuk, hogy szükség van egyfajta egyensúlyra, finomabb és pontosabb megosztásra egyrészt a nemzeti hatáskörök, másrészt az európai kompetenciák között" - hangoztatta Martonyi.

A diplomáciai vezetője "nagyon fontosnak" nevezte, hogy az elmúlt három évben Magyarországon "az alapszabadságjogok soha nem sérültek". Elismerte, hogy "voltak nézeteltérések bizonyos törvényeket illetően", de - mint emlékezetett rá - azokat a magyar törvényhozás az Európai Bizottság vagy az Alkotmánybíróság ajánlásainak megfelelően módosította, illetve párbeszédet folytatott a Velencei Bizottsággal is.

Martonyi elmondta, hogy a kormány "kíméletlen harcot" folytat a Jobbik ellen. "Több, mint ellenfélnek" - válaszolta a külügyminiszter arra a kérdésére, hogy a miniszterelnök ellenfélnek tekint-e a szélsőjobboldalt. Ennek jele szerinte az, hogy az elmúlt három évben több olyan beszéd is elhangzott a Jobbik részéről, amellyel "bizony szempontból kizárta magát a politikai közösségből". Ugyanakkor fontosnak tartotta azt, hogy ennek a pártnak is megvan "a szűk helye" a magyar választási rendszerben. Véleménye szerint a Jobbik a jövőben nem fogja tudni növelni a szerepét a parlamentben.

Az október 23-i demonstrációk kapcsán a külügyminiszter megjegyezte, hogy annak ellenére, hogy a közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, nagyon sok a bizonytalan választó, a "kormánynak jelenleg nagyon jelentős a támogatottsága".

Arra a riporteri feltevésre, miszerint az európai politikai kultúra elsajátítása helyett Magyarország inkább a posztkommunizmusban él, Martonyi így válaszolt: "nem osztom ezt azt álláspontot, vannak előítéletek és mindenféle vádaskodások, és nagyon nehéz folyamatosan védekezni".

A választási törvény véleménye szerint az alapjait illetően nem változott meg lényegesen, hiszen továbbra is egyaránt alkalmazza a többségi és az arányos rendszert. Ugyanakkor elismerte, hogy "a baloldalnak mindenképpen szüksége lesz az összefogásra, ez így van, nem is tagadjuk".

"De a baloldal korábban is mindig egységes volt, most is ugyanezt kellene megtennie ... Minden jelenleg folyó vita ellenére, amely most a legfőbb téma Budapesten, meg vagyok győződve arról, hogy a választásokon csak egy baloldali jelölt lesz minden egyes választókerületben" - mondta a külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×