eur:
389.32
usd:
362.03
bux:
68882.55
2024. május 7. kedd Gizella

Hol a legkevésbé szabad a sajtó?

A Gallup 133 országra kiterjedő vizsgálata szerint világszerte a megkérdezettek 65 százaléka tartja szabadnak a médiát saját hazájában. A szabad médiára vonatkozó percepció Finnországban a legmagasabb, míg Fehéroroszországban a legalacsonyabb. Magyarországon tavaly tízből heten minősítették szabadnak a sajtót - derül ki az ELTE TÁTK hírleveléből.

A napokban hozta nyilvánosságra 2011 februárja és decembere között elvégzett kutatásának eredményeit a Gallup arról, az egyes országokban mennyire érzik szabadnak a helyi sajtót a megkérdezettek. A 133 országban készített felmérés szerint a válaszadók 65 százaléka gondolja szabadnak saját hazájában a médiát. Ez az érték minimális csökkenést jelent a 2010-es évre vonatkozó azonos felméréshez képest, amely 67 százalékos eredményt mutatott. A frissebb kutatás szerint a finnek érzik leginkább (97 százalék) szabadnak saját sajtójukat, míg a Fehéroroszországban élők a legkevésbé (23 százalék).

A Gallup eredményei szerint határozottan kimutathatóak azok a régiók, ahol a helyiek kevésbé látják szabadnak a sajtót. Ezek többnyire a volt Szovjetunió, a Közel-Kelet és a Szahara alatti afrikai régióból kerülnek ki. 11 országban tízből kevesebb, mint 4 válaszadó vélte szabadnak a sajtót saját hazájában. Ezek között szerepel Gabon, Örményország, Angola, Mauritánia, Zimbabwe, Csád, a Kongói Köztársaság és a Kongói Demokratikus Köztársaság, Irak, valamint a palesztin területek is. Független médiaszakértők, mint a Freedom House vagy a Reporters Without Borders ugyanezen államok médiaszerveit minősítik a legkevésbé szabadnak.

Néhány kivétellel Ázsia, Európa és Észak-Amerika országai közül kerülnek ki azok a régiók, ahol a helyiek a legszabadabbnak érzik nemzeti sajtójukat. Tízből legalább kilenc válaszadó szerint szabad a média Finnország mellett Hollandiában, Ausztráliában, Németországban, Svédországban, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Új-Zélandon, Írországban és Dániában. Az egyetlen nem nyugati ország ebben a körben Ghána, ahol a helyiek 93 százaléka gondolja szabadnak a helyi sajtót. Az afrikai országot is beleértve a Freedom House ugyanezen országokat tekinti a legszabadabb médiarendszerűnek.

A Gallup kutatása szerint a magyar válaszadók 70 százalékos arányban minősítették szabadnak a hazai sajtót. A megkérdezettek 23 százaléka szerint nem szabad a magyar sajtó, 7 százalék pedig nem kívánt válaszolni. A Freedom House Magyarországra a szabad besorolást alkalmazza.

A Gallup felmérésében rámutat, az állampolgári percepciók a legtöbb vizsgált országban egybeesnek a független szakértők véleményével, amelyek a politikai, jogi, gazdasági környezet értékelése alapján minősítik a nemzeti sajtó rendszerét szabadnak, részben szabadnak vagy nem szabadnak. Néhány országban mutatkozik csak eltérés a fogyasztói és szakértői vélemények között: Botswana, Kambodzsa, Hongkong, Indonézia, Kuvait és Libéria állampolgárai több mint 80 százalékos arányban gondolják szabadnak a nemzeti sajtót, de ezen országok médiarendszerét a Freedom House nem minősíti teljesen szabadnak.

Címlapról ajánljuk
PSG–Borussia Dortmund 0-0

BL élőben
PSG–Borussia Dortmund 0-0

A Paris Saint-Germain egygólos hátrányból kezdve próbálja meg kiejteni a Borussia Dortmundot a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjében. Pályaválasztóként 2015 októbere óta a PSG csak a Bayern München ellen maradt a BL-ben szerzett gól nélkül.

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Washington új csapást mér Kínára

Washington új csapást mér Kínára

A Biden-kormányzat visszavonta az Intel és a Qualcomm számára a Huawei félvezetőkkel való ellátását lehetővé tevő kiviteli engedélyeket, növelve ezzel a kínai távközlési berendezéseket gyártó vállalatra nehezedő nyomást. Az amerikai kereskedelmi minisztérium lépése érinti a Huawei laptopok és mobiltelefonok számára gyártott chipek szállítását is, így akár a magyar piacra is hatással lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×