eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Tizenkétezer szíriai menekült Törökországba

Közel tizenkétezer szíriai menekült Törökországba a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen tavaly márciusban kitört lázadás kezdete óta - közölte egy török külügyminisztériumi tisztségviselő. Közben Japán is szigorította a Szíria elleni szankciókat.

Törökországban jelenleg 11.876 szíriai menekült tartózkodik, jóllehet másfél hónappal ezelőtt még csupán 9 ezren volta - közölte a neve elhallgatását kérő tisztségviselő.

A közelmúltban szíriaiak százai lépték át az arab ország és Törökország határát attól tartva, hogy súlyosbodik a biztonsági helyzet a nyugat-szíriai Idlíb tartományban: a menekültek száma egy hét alatt nyolcszázzal, egy hónap alatt pedig két és fél ezerrel emelkedett - tette hozzá a forrás.

A szíriai hadsereg csütörtökön erősítést küldött a török határ közelében fekvő, hegyvidéki tartományba. Az ellenzék attól tart, hogy itt a fegyveres erők ahhoz hasonló offenzívát indíthatnak, amelynek segítségével március elsején elfoglalták a közép-szíriai Homsz városának az elnök ellen fellázadt Bába-Amr negyedét.

A Törökországban menedéket kereső szíriaiak többsége a Hatay városában létesített táborokban húzta meg magát. A török tisztségviselő szerint amennyiben a menekültek száma tovább nő, ezek a táborok már nem lesznek elegendőek az elszállásolásukra.

Japán szigorította a szankciókat

Szigorította Japán pénteken a Szíria ellen a civil tüntetőkkel szembeni kormányzati erőszak miatt elrendelt szankciókat: Tokió újabb cégekkel és magánszemélyekkel bővítette azok körét, akiknek befagyasztotta a szigetországban fellelhető vagyonát - jelentette be Gemba Koicsiro külügyminiszter.

Japán a Bassár el-Aszad szíriai elnökkel szoros kapcsolatban lévő két újabb magánszemélyt, valamint négy céget - két bankot és két olajtársaságot - vett fel a szankciós listára.

Gemba azzal indokolta a döntést, hogy Japán és más országok sorozatos felszólításai ellenére Szíriában folytatódnak a kormányellenes lázadás elfojtására tett lépések. Tokió a szankciók szigorításával a szíriai kérdés rendezést célzó nemzetközi erőfeszítések sikerre vitelét szeretné elősegíteni.

A japán szankciós lista bővítése nyomán immár összesen 20 szíriai állampolgárnak és 16 szervezetnek kell a tokiói kormány engedélyét kérnie, ha a szigetországban lévő vagyonával pénzügyi tranzakciókat akar lebonyolítani Szíriával.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×