eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Mi várható a cancúni klímacsúcstól?

A mexikói Cancúnban megkezdődött az ENSZ-tagállamok kéthetes klímakonferenciája. A tavalyi, koppenhágai csúcs után kevesen reménykednek abban, hogy sikerül az emelkedő tengerszint és a növekvő átlaghőmérséklet hatásait tompító közös fellépésről megállapodni.

Egy évvel a koppenhágai klímacsúcs után sem kerültek közelebb az üvegházhatású gázokat legnagyobb mennyiségben kibocsátó országok ahhoz, hogy konkrét határértékek elfogadásával lépjenek fel az éghajlatváltozás ellen. Az aktivisták és a klímatudósok számára továbbra is az a cél, hogy kötelező érvényű szerződés mérsékelje a gázok emisszióját.

"Meglepődnék, ha megállapodás születne; a résztvevők most már sokkal kevesebbre számítanak, mint Koppenhágában" - mondta a közvélemény-kutatással is foglalkozó amerikai Pew Center klímaváltozási felelőse. Elliot Diringer szerint a konferencia központi kérdése inkább a végrehajtható minimum meghatározása lesz.

A résztvevők emellett várhatóan arról tárgyalnak majd, hogyan szabályozzák a klímaváltozásnak jobban kitett, fejlődő országok támogatását, hogyan ösztönözzék a zöld technológiák elterjedését, és hogyan tegyék átláthatóbbá a pénzügyi tranzakciókat - utóbbival elejét vehetik annak, hogy a gazdag országok közvéleménye azt higgye, korrupt kezekbe kerülnek a tőlük származó segélyek.

Szakértők szerint a mostani előkészítő munka nyomán a jövő évre Dél-Afrikába tervezett klímacsúcson már valószínűbb lehet, hogy elfogadnak egy új nemzetközi szerződést.

Cancúnban 194, kisebb-nagyobb befolyással rendelkező ország képviselteti magát. A fejlett és fejlődő országok ellentétes érdekei már eddig is akadályozták a megállapodást: előbbiek szeretnék túltenni magukat a recesszión, a fejlődők pedig megindulni a növekedés útján.

Tavaly a baloldali vezetésű latin-amerikai országok csoportja az utolsó pillanatban vonta meg a támogatást a koppenhágai megállapodástól, amely Kína és az Egyesült Államok csatája miatt már amúgy is "foghíjas" volt. Ennek nyomán csak egy nagy vonalakban körvonalazott, és nem kötelező érvényű nyilatkozat született, amely nem váltja fel a 2012-ben lejáró kiotói egyezményt, amely az azt elfogadó országok részére konkrét emissziós határértékeket ír elő.

A tárgyalásokat bonyolítja az amerikai kongresszusi választásokon született republikánus győzelem. A konzervatívok miatt kétséges, hogy a közeljövőben új klímavédelmi törvény születik az Egyesült Államokban, és a Kínával való nézeteltérés sem oldódhat fel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 7. 22:00
×
×
×
×