eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

A román kormányfő cáfolja, hogy növelnék az áfát és az egységes adókulcsot

Cáfolta szerdán Emil Boc román miniszterelnök, hogy a kormány emelné a 19 százalékos áfát és a 16 százalékos egységes adókulcsot, miután a sajtóban olyan hírek jelentek meg, miszerint a pénzügyminisztérium fontolgatja az adóemelést.

A Demokrata Liberális Párt (PD-L) elnöki tisztségét is ellátó Boc leszögezte, hogy intézményes keretek között eddig sem a kormányban, sem politikai testületekben nem került szóba az adóemelés. Boc cáfolta azt is, hogy a pénzügyminisztériumban szóba került volna ez a kérdés. Leszögezte, hogy jelenleg nem folyik vita ilyen intézkedésről.

A kormányfői erélyes cáfolat azt követően hangzott el, hogy a sajtóban megjelent olyan információ, miszerint a pénzügyminisztérium az áfa 22-23 százalékra, az egységes adókulcsnak pedig 18 százalékra való emelését fontolgatja.

A bukaresti sajtó azt is megírta, hogy a demokratákkal együtt kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) a jövedelmek 2005-ben megszüntetett progresszív adóztatásának visszaállítását szorgalmazza. Az egységes adókulcs felszámolása mellett foglalt állást ugyanis Constantin Nita, a kis- és középvállalkozások szociáldemokrata minisztere, aki a jövedelemarányos adóztatási rendszer bevezetését támogatja a költségvetési bevételek növelése érdekében.

Szerdán megszólalt Mugur Isarescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke is, aki szerint gazdasági visszaesés idején semmi hasznot nem hoz az adóemelés. Isarescu szerint az áfaemelés növeli az inflációt, akárcsak a jövedelemadó emelése is.

A román gazdaság teljesítménye az év első három hónapjában 6,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A miniszterelnök tanácsadója néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy a második negyedévben - amiről hivatalos adat még nincs - a román hazai össztermék (GDP) majdnem 9 százalékkal maradt el az egy évvel azelőttitől.

Romániában 2005. január elsején vezették be az egységes, egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadót és társasági nyereségadót, a kulcs azóta nem változott. Addig a társasági nyereségadó kulcsa 25 százalék volt, a személyi jövedelemadóé 18-tól 40 százalékig terjedt.

Ugyanakkor bevezették, progresszív kulcsokkal, az ingatlanadót, beleértve a mezőgazdasági földekre is, új és azóta emelt illetékeket vetettek ki az áramra, a földgázra és a kőolajra, és a 19 százalékos áfa körét még jóval a mostani válság előtt kiterjesztették a gyógyszerekre, az idegenforgalmi szolgáltatásokra és a mezőgazdasági termelőkre.

Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Listán mutatjuk meg Európa legunalmasabb múzeumait

Listán mutatjuk meg Európa legunalmasabb múzeumait

Nemrég tettük közzé azt a szubjektív listát, ami bemutatja a világ tíz legunalmasabbnak tartott városát. Ezt folytatva egy amerikai tanulmány a világ száz legunalmasabb turista látványosságát gyűjtötte össze. A felmérés több mint 60 millió Google-visszajelzés alapján közel 3300 népszerű turisztikai látványosságot vizsgált meg, és gyűjtötte össze kulcsszavak alapján a 100 legunalmasabbat. Ezek közül most azokat az európai látványosságokat mutatjuk be, melyek felkerültek a kétes dicsőségű listára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×