eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Hatvan éve nem látott visszaesés sújtja a japán gazdaságot

Valószínűleg a II. világháború óta nem élt át ilyen recessziót a japán gazdaság, mint most. Az exportorientált ország gazdasága csak az első negyedévben négy százalékkal zsugorodott, ami egész évre kivetítve 15 százalékos GDP-csökkenést jelentene.

Bár Japán túlélte a kilencvenes évek nagy ázsiai válságát, és az esetből tanulva szigorúbb pénzpolitikát folytatott, mégis súlyos csapást mért rá az elmúlt két év hitelválsága.

Ennek legékesebb példája a most közzétett adat: ez év első negyedévében - folytatva a tavaly indult trendet - közel négy százalékkal esett vissza a GDP. Éves szinten ez több, mint 15 százalékot jelentene. Az első negyedévi GDP csökkenés több, mint a duplája az amerikainak.

A japánok és a befektetők számára sokkoló másik adat az, hogy az év első három hónapjában 26 százalékkal esett az export, ami miatt az olyan globális cégek, mint a Toyota, vagy a Hitachi a termelés visszafogására, elbocsátásokra és fizetéscsökkentésekre kényszerült. A japán cégek most abban reménykednek, hogy a világszerte indított gazdaságélénkítő programok nyomán újra megnő a japán autók és elektronikai termékek iránti globális kereslet.

A GDP-visszaesésben azonban jelentős szerepet játszott a hazai kereslet drasztikus csökkenése is: negyedrészben ez okolható a sokkoló adatokért. Az atomreaktorokat, merevlemezeket és DVD-lejátszókat egyaránt gyártó Hitachi a legújabb a sorban, amely szigorú takarékossági lépéseket jelentett be. Hétezer embert bocsát el és az idén több, mint ötmilliárd dollárral csökkkenti kiadásait. A Panasonic húsz gyárat akar bezárni és 15 ezer dolgozónak mond fel.

A japán kormány áprilisban jelentette be 150 milliárd dolláros gazdaságstimuláló csomagját - elemzők szerint ennek nyomán a második negyedévben a világ második legnagyobb gazdasága megindulhat kifelé a gödörből. Az export visszaesése azonban elnyújthatja a talpraállást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

Az Európai Unióban a foglalkoztatottak 22,5 százaléka, míg Magyarországon 10,6 százalék dolgozott otthonról 2022-ben – derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből. A tanulmány szerzője, Erdélyi Dóra az InfoRádióban elmondta: minél fejlettebb egy ország, annál inkább jellemzőbb a home office gyakorlata.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

Lengyelország azt reméli, hogy az elmúlt napokban bejelentett nyugati támogatások hatására Németország is jelentős katonai támogatást küld majd Ukrajnába. Eközben az ukrán kormány azt jelentette, hogy az oroszok által támadás érte a Nyugatot kiszolgáló gázinfrastruktúrát, az orosz jelentések szerint pedig négy ukrán frontszakaszon is sikerült áttörniük A legfrissebb vasárnapi orosz-ukrán háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 28. 17:33
×
×
×
×