A vidéki választókerületek parlamenti képviselői közköltségen tarthatnak fenn kis lakást Londonban, lehetőleg a Parlament környékén, hogy utazgatás nélkül vehessenek részt a gyakran késő estig tartó üléseken.
Ám most kiderült, hogy Jacqui Smith belügyminiszter asszony 116 ezer font, azaz magyar pénzben kifejezve közel 35 millió forintnyi költségtérítést kap e célra, holott hétfőtől csütörtökig a húgánál szokott megszállni.
Mint közölte, rendszeres szállóvendégként hozzájárul a háztartáshoz - ám ezért nem követelhetne térítést, különösen nem ilyen jelentős összeget. A belügyminiszternek egyébként is ingyen-rezidencia jár, amit Jacqui Smith saját elhatározásából nem vesz igénybe. Előnyösebb számára a költségtérítés. Biztonsági őrizetet így is kap a rendőrségtől.
A vidéki képviselők egyébként nem csak a londoni lakásbérlést számíthatják fel az államnak, hanem a fűtést, étkezést, sőt a lakberendezési kiadásokat is, beleértve egy-egy új hűtőszekrény vagy plazmatévé megvásárlását.
Tavaly parlamenti szavazás volt a költségtérítések megszorításáról, és az elvetett indítványra öt kabinetminiszter is nemmel szavazott, közöttük Jacqui Smith. Akkor derült ki, hogy a férjét tanácsadóként alkalmazza, évi 40 ezer font, forintban számolva 12 milliós fizetéssel.
A nemes lordok egyike-másika sem különb az egyszerű politikusoknál. A térítés a felsőház tagjainak is jár, és Lord Truscott londoni szállás-fenntartására követel pénzt, állandó lakhelyéül egy vidéki lakást megjelölve. Vidéken azonban csak garzonja van, míg Londonban, a legelegánsabb kerület, a Mayfair közepén luxuslakása, ahol évek óta él orosz feleségével, Szvetlanával.
Az a probléma, hogy jog szerint nem kifogásolhatók az ilyesféle költségtérítési igénylések. Erkölcsi szempontból azonban annál inkább.
Mindjárt kezdődik az újabb havazás – térképen mutatjuk, hol várható a legtöbb hó