Szombaton este harckocsik és páncélozott járművek százai mellett csaknem tízezer izraeli katona hatolt be a Gázai övezetbe.
A vasárnapi kormányülés kezdete előtt Ehud Barak izraeli védelmi miniszter arról beszélt, hogy olyan széleskörű lesz a Gázai övezet elleni offenzíva, amennyire az szükséges.
A tanácskozás elején Ehud Olmert ügyvezető izraeli kormányfő megismételte minisztere előző esti szavait, mely szerint Izraelnek nem érdeke újabb frontot nyitni az ország északi határán, miközben délen folyik a gázai offenzíva. Olmert hozzátette: utasította a védelmi minisztérium illetékeseit, hogy készüljenek fel minden lehetőségre abban az esetben, "ha valaki azt gondolná: hasznot húzhat abból, hogy Izrael déli hadműveleteivel van elfoglalva".
A zsidó állam nem a palesztin nép, hanem a Hamász ellen harcol - közölte azt ügyvezető izraeli kormányfő. Ehud Olmert hangsúlyozta: megakadályozzák, hogy humanitárius válság alakuljon ki a térségben, és segítik az élelmiszerek és a gyógyszerek eljuttatását az övezetbe. Az ENSZ Világélelmezési Programjának illetékese borzalmasnak nevezte az élelmezési helyzetet a Gázai övezetben, ahol másfél millió palesztin zsúfolódott össze.
A zsidó állam folytatta a légitámadásokat is az övezetben; több mecsetet lebombáztak, mert Izrael feltételezése szerint az imahelyeket fegyverraktárnak használja a Hamász. A légicsapásokban 28 palesztin vesztette életét.
Az al-Arábíja hírtelevízió jelentése szerint a Hamász 2 izraeli katonát foglyul ejtett, a hírt cáfolta az izraeli hadsereg.
Az izraeli hadsereg vasárnap kiadott közleményében tudatta, hogy a légierő 45 célpontra mért csapást, köztük fegyvercsempészek által kivájt alagutakra, fegyverraktárakra és aknavető ütegekre. Az éjszakai tűzpárbajokban a Hamász palesztin iszlamista mozgalom több tucat fegyveresét ölték meg, vagy sebesítették meg - áll a kommünikében.
A Hamász korábban azt állította, hogy legalább kilenc izraeli katonával végeztek a harcokban, ezt azonban az izraeli hadsereg cáfolta. A palesztin szervezet nem tett közzé adatokat veszteségeiről.
Helyi lakosok elmondása szerint az izraeli csapatok a vasárnap hajnali órákban állásokat vettek fel a Gázai övezet északi részén, amely területet a Hamász fegyveresei gyakran használtak Izrael elleni rakétatámadásokra. Az izraeli hadsereg Béit Hanun, Béit Lahíja és Dzsabalíja körzetét tartja ellenőrzése alatt.
Közben a CNN amerikai hírtelevízió közölte, hogy a palesztinok folytatták az izraeli területek elleni rakétatámadásokat is.Szombaton eredménytelenül végződött az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülése. A testület a zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson áttekintette a Gázai övezetben kialakult helyzetet, de nem sikerült megállapodásra jutnia az ellenségeskedések leállítására felszólító dokumentum szövegéről - jelentette be Jean-Maurice Ripert, a soros BT-elnök Franciaország ENSZ-nagykövete a több óráig tartó alkudozások után.
Az arab országok álláspontjával összhangban Líbia azt javasolta, hogy a Biztonsági Tanács elnöki nyilatkozatban adjon hangot komoly nyugtalanságának a helyzet kiéleződése miatt, és szólítsa fel azonnali tűzszünetre Izraelt és a palesztinokat. A még szerdán benyújtott indítvány sorsát azonban megpecsételte az Egyesült Államok elutasítása, ugyanis az elnöki nyilatkozat elfogadásához egyhangú döntés szükséges. Névtelenül nyilatkozó diplomaták szavaiból az derült ki, hogy Washingtonnak sem a líbiai szövegjavaslat nem tetszett, sem annak formája. Az Egyesült Államok például ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen nyilatkozat vagy határozat mondja ki, hogy a Hamász egy terrorista szervezet, amely kicsavarta a hatalmat a legitim Palesztin Hatóság kezéből a Gázai övezetben.
A Hamász palesztin iszlamista mozgalom "viccnek" nevezte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai képtelenek voltak megállapodni a Gázai övezetben zajló harcok beszüntetésére vonatkozó felhívás szövegében. "A Biztonsági Tanács megerősítette elkötelezettségét a megszálló álláspontja mellett és lehetőséget adott számára, hogy folytassa gázai öldöklését" - áll Favzi Barhum szóvivő közleményében.
A Gázai övezet ellen indított izraeli szárazföldi hadművelet azonnali leállítását követelte az ENSZ főtitkára szombat este. Az Ehud Olmert izraeli ügyvezető miniszterelnökkel telefonon folytatott beszélgetésben Ban Ki Mun elmondta, hogy "rendkívüli nyugtalan és csalódott".
A világszervezet vezetőjének meggyőződése, hogy a válság kiszélesedése mindenképpen növeli a polgári lakosság szenvedését, ezért arra kéri Izraelt, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt a civilek biztonságának megóvásáért és a humanitárius segélyek célba juttatásáért.
Ban Ki Mun felszólította a regionális és nemzetközi partnereket, hogy vessék latba befolyásukat "a vérontás és szenvedés azonnali megszüntetésének érdekében". A főtitkár azonnali tűzszünetet szeretne Izrael és a Hamász között, beleértve azt is, hogy nemzetközi megfigyelők szerezzenek érvényt egy ilyen megállapodás betartásának.
A Gázai helyzet miatt szombaton a világ több városában is a palesztinok melletti szimpátia tüntetéseket tartottak. Londonban a rendőrségnek kellett visszaszorítania többezer tiltakozót, de tünetők vonultak fel Malajziában és Washingtonban is. A legnagyobb tüntetés Párizsban volt, ahol 20 ezerre becsülték a résztvevők számát.
A múlt szombat óta tartó izraeli támadásokban eddig csaknem 500-an haltak meg, a sebesültek száma meghaladja a 2 ezret. Az áldozatok között sok a civil. Izraelben 4 ember halt meg a palesztin rakétatámadásokban az elmúlt 8 napban.