Az elhúzódó nemzetközi gazdasági válság Kínában is érezteti hatását, és ennek nyomán egyre többen kérdezik az ügyvédeket és pénzügyi tanácsadókat, hogy melyik a legideálisabb időpont a válásra.
A Kínai Válásokkal Foglalkozó Szolgáltató Központ igazgatója szerint a gazdag párok addig akarnak szabadulni egymástól, amíg befektetéseik értéke alacsony.
"A nehéz pénzügyi helyzet általában nem a fő oka annak, hogy miért nem akarnak tovább együtt élni a házaspárok, de sok kapcsolat esetében az utolsó csepp lehet a pohárban - idézett úgynevezett házassági tanácsadókat az egyik vezető kínai lap.
A házasságok pénzügyi hátterével foglalkozó Shanghai Wejcsing cég egyik illetékese elmondta: kevés híján megduplázódott azoknak az érdeklődőknek a száma, akik azt próbálják kideríteni, mi történik egyebek mellett az együtt felhalmozott adóssággal a válás után. Jogászok azonban arra is felhívják a figyelmet: a visszaesés nyomán egyelőre csökkent a széteső házasságok száma, mivel a válás drága dolog.
"Nagyon nehéz méltányos áron eladni például az ingatlanját egy válni akaró házaspárnak, úgy, hogy utána mindketten saját otthont tudjanak fenntartani" - jegyezte meg Vu Csang Zsen, a Kínai Politikai Tudományok Egyetemének jogászprofesszora.
Az 1980-as évek elején indított kínai reformok óta növekszik a válások száma. Tavaly több mint kétmillió házasságot bontottak fel, hétszer annyit, mint harminc éve.
Új megoldások
Az Egyesült Államokban közben sok pár már azon vitázik, melyiküké ne legyen a családi otthon, vagy ahogy az amerikai Válóperes Ügyvédek Szövetségének elnöke fogalmazott: az a harc tétje, hogy kinek a nyakába varrják a döglött tehenet. Az ok az ingatlanpiaci válság és az, hogy sok otthon most már kevesebbet ér, mint amekkora jelzálog terheli.
A veszekedő férjek és feleségek így nem tudnak továbblépni: többel tartoznak, mint amennyiért el tudnák adni a házat, így a vagyonmegosztás valójában tartozásmegosztássá változik a számukra. Olyan párok is vannak, akik a pénzügyileg lehetetlen helyzetben megosztják az emeleteket, és a válás után is egy fedél alatt élnek.
"Van, hogy a közös házba hozzák új partnerüket, ami teljesen átalakítja a kapcsolatokat" - mondta Lisa Decker atlantai válóperes ügyvéd.