eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Kiirtja az elefántokat a távol-keleti kereslet

Évente 23 ezer elefántot mészárolnak le az orvvadászok annak ellenére, hogy 1989 óta hivatalosan tilos elefántcsonttal kereskedni. Az ormányosokat lassan a kihalás fenyegeti a mészárlás miatt.

2005 és 2006 augusztusa között 23 tonna csempészett elefántcsontot foglaltak le hatóságok, a szakértők azonban úgy vélik, ennek tízszerese is kikerülhetett a feketepiacra - derült ki egy most közzétett jelentésből.

Ez azt jelenti, hogy 234 tonna elefántcsontot exportáltak Afrikából, ami miatt 23 ezer elefántnak kellett elpusztulnia. A tiltás ellenére továbbra is folytatódik az orvvadászat, ami már-már kihalással fenyegeti az ormányosokat.

Növekszik a kereslet

A mészárlás oka a távol-keleti kereslet növekedése, és hogy az utóbbi években rendkívül magasra szökött az elefántcsont feketepiaci ára: míg az agyarral való kereskedés betiltásakor, 1989-ben 100 dollárt (közel 20 ezer forint) adtak kilogrammjáért, 2005-re már 750 dollárt (csaknem 150 ezer forint).

1989 óta a legnagyobb fogás a 2002-es szingapúri volt: hat és fél tonnányi, 532 darab elefántagyart foglaltak le a hatóságok. A rakományban Kelet-Ázsiában népszerű, elefántcsontból készült pecsétnyomókat, hankókat is találtak, több mint 42 ezret.

DNS-minták segítenek az azonosításban

A kutatók ma már azt is meg tudják mondani, honnan származnak a lefoglalt agyarak, néhány éve ugyanis elkészült az a térkép, amelynek segítségével az elefántok DNS-mintáiból megállapítható az élőhelyük.

A szakértők szerint a legfontosabb a megelőzés: komolyabb büntetéseket kell kiszabni az orvvadászokra, és meg kell akadályozni az állatok leölését.

Címlapról ajánljuk

Vészjelzés a traumatológustól: olyan sérültek érkeznek, mint korábban soha

Az elektromos rollerek, gördeszkák, biciklik megjelenésével olyan sérülésekkel találkoznak a traumatológián, amelyekkel korábban soha – mondta az InfoRádióban Molitorisz Dániel. A traumatológus, gyermekortopéd szakorvos szerint a bukósisak viselése egyértelműen kötelező, de eséskor az egyéb védőfelszerelések is segíthetnek elkerülni a súlyos, olykor maradandó sérüléseket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Íme az olimpia igazi győztesei: hogyan teljesített valójában Magyarország?

Íme az olimpia igazi győztesei: hogyan teljesített valójában Magyarország?

Az olimpiai játékok a mai napig a világ egyik legnagyobb sporteseménye. Az emberek általában azokat a versenyszámokat követik figyelemmel, ahol hazájuk sportolóinak van esélye az éremszerzésre. Azonban az érmek megszerzése csak néhány ország számára gyakori esemény, az országok többsége általában érem nélkül zárja az olimpiát. Ezért is tud különösen emlékezetes lenni egy nemzet számára, ha megszerzi első olimpiai érmét, pláne ha az arany, mint ahogy az például Fidzsi-szigetek esetében is történt férfi rögbiben a 2016-os Rio-i játékokon. Cikkünkben azt mutatjuk be, hogy mely országok tudják erőforrásaikhoz képest a leghatékonyabban megszerezni az érmeket a nyári olimpiai játékokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×