Csaknem rekordszámú, 191 jelölt van az idei Nobel-békedíjra. A végső döntést meghozó ötfős bizottság hagyományosan nem hozza nyilvánosságra a jelöltek nevét, és az esélyekre sem tehetnek utalásokat. Az idén is csak annyit közöltek, hogy összesen 168 személyt, illetve 23 szervezetet vettek fel a listára, ami alig marad el a tavalyi 199-es rekordtól.
Bár a jelöltek nevét hagyományosan nem hozzák nyilvánosságra, az idén is (szintén hagyományosan...) kiszivárgott néhány név.
Vezető diplomaták a jelöltek között
Így a díj várományosai között található Martti Ahtisaari volt finn elnök és Susilo Bambang Yudhoyono indonéz államfő az indonéziai Aceh tartománybeli szakadárokkal való békemegállapodás tető alá hozásáért.
Békedíjra jelölték Colin Powell volt amerikai külügyminisztert is, a szudáni polgárháború befejezésére tett erőfeszítéseiért.
Felkerült a listára John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, valamint Kenneth R. Timmerman, az iráni nukleáris program kivizsgálása miatt.
Bob Geldof és Bono
Ismét a jelöltek közé került Sir Bob Geldof és Bono , a U2 frontembere, mert együtt szervezték meg tavaly júliusban, a legfejlettebb ipari országok és Oroszország (G8) skóciai csúcstalálkozójára időzítve a Live8 koncerteket összesen 10 helyszínen Londontól Johannesburgig, hogy felhívják a figyelmet a világ számos országát sújtó szegénységre és éhínségre.
Bono kezdeményezte a szegénység elleni kampányt is, amelynek nyomán a "nyolcak" ígéretet tettek a világ 20 legszegényebb országa államadósságának elengedésére.
Tavaly a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és vezetője, Mohamed el-Baradei kapta meg a Nobel-békedíjat.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit