Az Australian című lap azt írta, hogy az indonéz hatóságok vegyi fegyverekkel mérgezték a lakosság élelmiszer- és vízkészletét, valamint élve megégettek vagy eltemettek embereket.
A lap egy kelet-timori bizottság által az ENSZ számára készített jelentésre hivatkozott.
A 2.500 oldalas jelentés szerint az áldozatok 90 százalékának halálát éhínség vagy betegség okozta.
A kiéheztetést "fegyverként" használták a megszállók. A függetlenségpárti lakosok elleni terrorhoz tartozott a kegyetlenkedésekkel kísért nemi erőszak is - olvasható a jelentésben.
A bizottság a Nyugat-Timorra menekült lakosok körében felvett 8.000 interjú, korabeli indonéz katonai újságok és külföldi hírszerzési jelentések alapján állította össze a dokumentumot.
A jelentésre reagálva a korábbi indonéz emberi jogi és igazságügy-miniszter azt mondta: a múlt helyett a jövővel kell foglalkozni.
Hozzátette: a nyugati országok ázsiai és afrikai gyarmatosításai még szörnyűbbek voltak.
Az 1975 és 1999 közötti megszállásnak a lakosság egyharmada esett áldozatul.
Miután a szigetrész lakossága 1999-ben referendumon megszavazta a függetlenné válást, az indonéz hatóságok támogatását élvező helyi milíciák egy sor erőszakos cselekményt követtek el, amelyekben az ENSZ becslése szerint mintegy ezren haltak meg.
A legtöbb város romba dőlt az ellenségeskedések során. A kelet-timori bűncselekményekért csupán néhány embert vontak eddig felelősségre.