eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Traffic streams past the Palace of Westminster on a Winters evening.
Nyitókép: simonbradfield/Getty Images

Nehéz választás elé elé állíthatja Londont az új Trump-adminisztráció

Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdasági tanácsadója szerint csökkentené a brit–amerikai szabadkereskedelmi megállapodás esélyét, ha London szorosabbra fűzné kapcsolatait az Európai Unióval.

Stephen Moore a The Times című konzervatív brit napilapnak adott, szombaton közölt interjúban úgy fogalmazott:

Nagy-Britanniának el kell döntenie, hogy „az európai szocialista modellhez” vagy az amerikai szabadpiachoz kíván-e közeledni.

Moore kijelentette, hogy személy szerint mindig is híve volt a brit–amerikai szabadkereskedelemnek, mivel az Egyesült Államoknak különlegesebb kapcsolatrendszere van Nagy-Britanniával, mint a németekkel, a franciákkal és a többi európai országgal.

Hozzátette ugyanakkor: mostanában úgy tűnik, hogy London inkább „az európai modell felé tart”, és ha ez így van, akkor az Egyesült Államok kevésbé lesz érdekelt a kétoldalú brit–amerikai szabadkereskedelmi megállapodás megkötésében.

Nagy-Britannia 2020-ban távozott az Európai Unióból, valamint az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk többségbe.

A júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Sir Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.

Az utóbbi időben több más magas pozíciójú brit köztisztviselő részéről is elhangzottak olyan vélemények, hogy Londonnak közelednie kell az Európai Unióhoz. A legnagyobb feltűnést keltő ilyen nyilatkozatot a Bank of England kormányzója, Andrew Bailey tette a héten.

Bailey a londoni pénzügyi szolgáltatási központ, a City polgármesteri hivatalának – Mansion House – csütörtök esti hagyományos üzleti gáláján felszólalva úgy fogalmazott: rá kell mutatni a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) következményeire, és meg kell állapítani, hogy az Európai Unióhoz fűződő kereskedelmi kapcsolatok megváltozása megterhelte a brit gazdaságot.

A brit jegybank kormányzója szerint éppen ezért „éberen figyelni kell” azokat a lehetőségeket, amelyek az EU-hoz fűződő kapcsolatrendszer újjáépítését szolgálják.

Ugyanezen a rendezvényen Rachel Reeves pénzügyminiszter kijelentette, hogy a brexit szerkezeti problémákat okozott a brit gazdaságban. Hozzátette: a munkáspárti kormány nem lép vissza az EU-ba, de meg kell újítania Nagy-Britannia kapcsolatrendszerét az unióval.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×