eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
(GERMANY OUT) Kroatien,  Kroatische Waehrung KUNA   (Photo by Wodicka/ullstein bild via Getty Images)
Nyitókép: ullstein bild

Teljesen elszálltak az árak Horvátországban

Folyamatosan sok ezren pihennek honfitársaink közül Horvátországban, többen meglepődhetnek az élelmiszerboltokban a fizetésnél a kasszánál.

A kuna és a forint árfolyam mozgásának köszönhetően az árcsökkentés egy részét nem érzik majd meg a Horvátországba utazók, amikor fizetnek a kutaknál. Egy hete 52,3 forintot kellett adni egy kunáért, augusztus 9-én azonban – a Barátság kőolajvezeték leállását követő forintgyengülés miatt – 52,9 forintba kerül a kuna egy egysége, írja az Index.hu. Július elején még rosszabb volt a helyzet: akkor az 55 forintot is megközelítette az MNB-középárfolyam.

Az euró bevezetése

Az Európai Tanács jóváhagyta Horvátország belépését az euróövezetbe 2023. január 1-től. Meghatározták a horvát kuna hivatalos átváltási árfolyamát is: egy euróért januárban 7,5345 kunát adnak majd a pénzcserét lebonyolító bankok. Az árfolyam nagyjából egy éve ezen a szinten mozog, az alkalmazkodás a következő hónapokban még szorosabbá válik. Emiatt

a magyarok horvátországi költéseit ezután döntően a forint/euró árfolyam határozza majd meg.

A horvát árakra is hatott az infláció

Egy lap szerint az egyik legnagyobb üzletlánc polcain kapható, élesztő nélküli kenyér kilóra átszámítva ötven kuna – ez 6,6 eurós árnak felel meg. A tengerpartra rendszeresen visszatérő magyarok szerint legalább harminc százalékkal kerül többe a kinntartózkodás, a sima pizzák átszámítva 4500-4600 forintba kerülnek. A horvát áremelkedést jól mutatja a hivatalos Big Mac-index. Eszerint Horvátországban januárban a szendvics 3,2 euró volt. Most a zágrábi McDonald’s honlapja szerint ez az átváltási árfolyam alapján 4,25 euró, vagyis 1690 forint.

A boltok árait nézve is meglepetés érheti az utazókat. Az étolaj literje ott 18-20 kunába, tehát 952-1058 forintba kerül, miközben a KSH-adatok szerint itthon júliusban 732 forint volt az ára. Egy liter tejet tíz kuna, vagyis 529 forintos áron vehetünk, nálunk a 2,8 százalékos ESL-tej árát átlagosan 380. Zöldséget ugyanakkor érdemes a tengernél enni, hiszen a 12-13 kunás, 635-688 forintos paradicsom kilogrammja jelentősen olcsóbb a hazai, 750 forintos árhoz képest.

A horvátokat komolyan aggasztja, hogy az euró bevezetés előtt még további súlyos áremelkedésekkel kell szembesülniük.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×