eur:
411.37
usd:
392.9
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A marshalling yard in Hamburg Maschen - Germany.
Nyitókép: mf-guddyx/Getty Images

A háború hatása: növekszik a kereskedelem Németország és a kelet-európai országok között

Jelentős mértékben növekedett a kereskedelmi forgalom az elmúlt hónapokban Németország és a kelet-európai országok között. A motor szerepét Lengyelország, Csehország és Magyarország tölti be. Az Oroszországgal és Ukrajnával a német árucsere egyaránt erősen visszaesett.

Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja nem volt hatással a Kelet-Európával való német külkereskedelemre. Sőt a háború ellenére a kereskedelmi forgalom növekszik – áll a térséggel foglalkozó illetékes német gazdasági bizottság jelentésében.

A 29 országra vonatkozó, az exportot és az importot egyaránt magában foglaló beszámoló szerint a Németország és a térség államai közötti árucsere január és április között 11,6 százalékkal 181 milliárd euróra nőtt. A régióval való német külkereskedelem "megbízható oszlopait" a legnagyobb gazdasági növekedéssel rendelkező kelet-közép-európai országok jelentik.

A német export három legfontosabb piacát a térségben Lengyelország, Csehország és Magyarország jelenti.

Áprilisban a német kivitel a három országba 10-15 százalékkal nőtt.

Michael Harms bizottsági elnök úgy értékelte, hogy 18 évvel az Európai Unióhoz történt csatlakozásuk után a három ország Európa "ipari erőközpontjai" között van. Szavai szerint a német gazdaság is az említett országok erejéből profitál. A bizottsági elnök állást foglalt a kutatás és fejlesztés, az ipar és az energiaszektor területén való kooperáció erősítése mellett, ami a külkereskedelmi forgalomnak is további lendületet adhat.

Jelentős mértékben, több mint 60 százalékkal esett vissza áprilisban az Oroszországba és Fehéroroszországba irányuló német export. Az Oroszországba irányuló német szállítások 1,5 milliárd euróval mindössze 829 millióra csökkentek áprilisban. Eközben az import értéke a megnövekedett energiaárak következtében 42 százalékkal nőtt.

A háborúval és annak következményeivel Oroszország aláássa a kétoldalú gazdasági kapcsolatok alapjait – értékelt Harms, aki szerint a szankciók, a logisztikai és szállítási problémák, továbbá az Oroszországból való kivonulás egyre több német vállalatot érintenek.

Az Ukrajnába irányuló német kivitel áprilisban 34 százalékkal esett vissza a megelőző hónaphoz képest, míg az onnan történő német behozatal csökkenése 9 százalékos volt. Michael Harms rendkívül fontosnak nevezte, hogy a német vállalatok ahol csak lehet segítsék a termelés és ezáltal az ukrán gazdaság működőképességének fenntartását, az emberek megélhetésének biztosítását. Mindezt segíthetik az Ukrajnából történő német importra a közelmúltban életbe léptetett vámmentesítések is – tette hozzá.

A német kivitel áprilisban más relációban is növekedett a háború okozta visszaesés után.

A Szövetségi Statisztikai Hivatal közlése szerint az EU tagországaiba irányuló német kivitel áprilisban 4,2 százalékkal, az euróövezeti országokba 5.9 százalékkal nőtt. A legfontosabb kereskedelmi partner továbbra is az Egyesült Államok, a német export 7,7 százalékkal növekedett. A Kínába irányuló német kivitel ezzel szemben 4,5 százalékkal visszaesett. Az elsődleges okot a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett kínai korlátozások jelentették.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×