Az Sg.hu szakportálon olvasható összeállítás szerint az ukrajnai háború az informatikai eszközök piacán is drágulást hoz, és akár hiány is jöhet a hardverek terén.
Hogy mi vezet ehhez konkrétan?
- Több alapanyag kiesett
- számos szállítási útvonal törlődött
- és a Covid is erőre kapott Kínában.
"Középtávon egy minden eddiginél nagyobb hiánygazdaság előszele várható" – fogalmazott a portálnak Hagymási Balázs, az iPon kommunikációs vezetője. Az orosz-ukrán háború és az Oroszországra kiszabott nemzetközi szankciók miatt
a gyártók túlnyomó része leállította az orosz piacra szánt termékek szállítását,
így a legyártott termékek jellemzően Európában kerülnek majd értékesítésre, ami tavasz-kora nyár környékén túlkínálatot eredményezhet, aztán viszont trendforduló jön, a terheltség miatt egyre dráguló nemzetközi szállítmányozás rendszeréből a háború lezárultáig az Oroszországon átívelő vasúti vonalak is kiestek. Maradt a légi és a hajós szállítás, előbbi sok esetben elérhetetlenül drága, utóbbira pedig akár 30-40 napot is várni kell.
Az IT-szegmens húzóágazataiban eladott darabszámok alapján Oroszország közel Európa-méretű piacnak számít.
További nehézségeket okoz, hogy míg Oroszországba nem akarnak, addig Ukrajnába a háborús helyzet nem is tudnak termékeket szállítani a gyártók, így a magyarnál körülbelül négyszer nagyobb ukrán piac termékeinek is új régióban, jellemzően az EU országaiban kell teljesítenie.
A félvezetőgyártás során használt elemeket – neongáz, palládium és héliumgáz – jelentős részben ukrán és orosz gyárakban állították elő, a koronavírus-járvány és a chipek iránti kereslet növekedése miatt már eddig is problémák voltak az ellátási lánccal, a háború azonban még tovább súlyosbíthatja a helyzetet.