eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Rekordot rekordra halmoz a hazai lakáshitelezés

Harmadik egymást követő hónapban döntött új csúcsot a magyar lakosság lakáscélú hitelfelvétele májusban, derül ki a jegybank friss adataiból. A Portfolio vezető elemzője szerint a rekordok oka, hogy a járvány miatt sokan idén tavaszra halasztották a vásárlást, új támogatások jelentek meg, és a szabályozás is változott.

Palkó István elmondása szerint a járványhelyzet miatt elhalasztott lakáskereslet, illetve lakáshitelkereslet egyszerre jelentkezik a bankoknál, következésképp azon lakáshitel-felvételek, amelyek a tavalyi év első- vagy második felében kellett volna, hogy megtörténjenek, részben az idei évben jelentkeznek, ami egyértelműen látszik a tavaszi számokon. A Portfolio vezető elemzője további fontos hatásként nevezte meg az idén február 1-jén bevezetett otthonfelújítási hitelt. A bankok többségénél febuár–márciustól elérhető hitel egy kifejezetten felújítási célra szóló kamattámogatott konstrukció, ami szintén megjelent a statisztikákban. A szakember megjegyezte, bár az arányuk magas, 11 százalékos szintre emelkedett, azért még nem mondható dominánsnak. Harmadikként említhetők azok az otthonteremtési változások, amelyek január 1-jével bukkantak föl, gondolva itt akár az alacsonyabb áfatartalomra, ami szintén pozitívan járult hozzá a lakásvásárlásokhoz, tranzakciókhoz, illetve ennek nyomán a lakáshitel-felvételhez is – tette hozzá.

Palkó István egyetértett, hogy a lakossági- és személyi hitelek jó teljesítése hátterében szintén a pandémia utáni „fellélegzés” állhat. Egyrészt a fogyasztásoknak a fellendülése, ami egyértelműen összefügg a járvánnyal, másrészt pedig a THM-plafonnak a megszüntetése, ugyanis – mint emlékeztetett –, 2020 márciusában volt egy korlátozási szabályozás, miszerint körülbelül 5,5-6 százaléknál magasabb THM mellett nem lehetett fogyasztási hiteleket nyújtani Magyarországon, ami azért a kínálatot visszafogta, „de domináns mindenképpen a keresletnek a csökkenése volt az elmúlt évben”. Ez azonban most oldódni látszik, így a személyi kölcsönöknek a felvétele is fellendült, több mint duplájára tavalyhoz képest, ugyanakkor még nem tart a 2019-es szinten, szemben a lakáscélú hitelekkel, amik már bőven ott járnak. A Portfolio munkatársa megjegyezte, itt most kifejezetten a személyi kölcsönökre kell gondolni, mert a babaváró ezt kiegészíti, ami részben fogyasztásra, részben lakáscélokra fordítódik, és a 2019-es szinthez képest mindenképp felfelé emeli a hitelkihelyezéseket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×