eur:
410.05
usd:
360.01
bux:
84947.5
2025. április 14. hétfő Tibor
Nyitókép: Pixabay

Nagy változás jön az üzemanyagoknál

Akár újabb kereskedelmi adok-kapok is kirobbanhat emiatt.

Környezetvédelmi okokból fokozatosan megszüntetné a pálmaolaj felhasználását bioüzemanyagként az Európai Bizottság - jelentették be szerdán Brüsszelben.

A testület közzétette azon kritériumokat, amelyeknek meg kell felelniük a megújuló energiaforrásoknak, és ezek értelmében a pálmaolaj-felhasználás mértéke 2023-ig nem haladhatja meg az idei szintet, majd ezt 2030-ig nullára kell csökkenteni.

Környezetvédők szerint a pálmaolaj előállítása az őserdők irtásával jár és komolyan veszélyezteti az élővilág faji sokszínűségét.

Az olajpálma-ültetvények közel 200 súlyosan veszélyeztetett faj, többek között az orángutánok, tigrisek és gibbonok létét fenyegetik.

Mérföldkőnek nevezte az intézkedést a Transport & Environment (Közlekedés és Környezet) nevű nemzetközi civil szervezet, azonban kiemelte, nem teljes a győzelem, amíg a szójababolajra nem vonatkozik hasonló szabályozás.

Szakértők szerint a lépés várhatóan komoly tiltakozást fog kiváltani a globális pálmaolaj-termelés legnagyobb részét adó Indonézia és Malajzia részéről.

Az EU társjogalkotó szerveinek - a tagállami kormányok tanácsának és az Európai Parlamentnek - két hónapjuk van arra, hogy megfogalmazzák ellenvetésüket, amennyiben ez nem történik meg, akkor a felhatalmazáson alapuló jogi aktus életbe lép.

A francia kormányzat azt tervezi, hogy már 2020-tól megtiltja a pálmaolaj bioüzemanyagként való felhasználását. Malajzia erre válaszul a Franciaországból érkező import korlátozásával fenyeget.

Az elsőszámú bioüzemanyag a főként kukoricából és cukornádból készülő bioetanol, illetve a növényi olajakból - például pálmaolajból - előállított biodízel.

Az Európai Unióban 2030-ra a felhasznált energia 32 százalékának megújuló forrásból kell származnia.

Címlapról ajánljuk
Veszélyben a farkasok védelme: civil szervezetek tiltakoznak az uniós javaslat ellen

Veszélyben a farkasok védelme: civil szervezetek tiltakoznak az uniós javaslat ellen

34 európai civil szervezet azt kéri a lengyel EU-elnökségtől, hogy ne hozzon semmilyen döntést a jogi kérdések tisztázásáig a farkasok védelmének gyengítéséről. A tiltakozókhoz csatlakozó Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: Európa-szerte sok helyen elfelejtették a gazdálkodók, hogyan kellene együtt élni a farkasokkal, pedig képesek kontrollálni a vadállományba bekerülő betegségeket is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Megszólalt Donald Trump - Szó sincs semmiféle vámkönnyítésről

Megszólalt Donald Trump - Szó sincs semmiféle vámkönnyítésről

Donald Trump vasárnap este újabb éles hangvételű bejegyzést tett közzé a Truth Social platformon, amelyben a nemzetközi kereskedelmi gyakorlatokat bírálta. Az Egyesült Államok elnöke szerint a vámok ügyében nem történt semmiféle könnyítés pénteken, és kemény válaszlépésekre számíthat minden ország, amely igazságtalanul bánik Amerikával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×