Carlos Ghosn, a Renault eddigi elnök-vezérigazgatója szerda este mondott le tisztségeiről. Ghosn 14 évig töltötte be a vezérigazgatói és egy évtizedig elnöki tisztséget is a Renault-nál, Thierry Bolloré volt a helyettese.
Ghosn a Nissan Motor Co., a Renault SA és a Mitsubishi Motors Corp. részvételével létrehozott autóipari szövetség, egyben mindhárom autógyártó első embere is volt, mígnem Tokióban novemberben őrizetbe vették és előzetes letartóztatásba helyezték pénzügyi vétségek miatt.
December elején vádat emeltek ellene Japánban, mondván, hogy a 2015-től 2018-ig terjedő időszakban 2,9 milliárd jen jövedelmet szerepeltetett az értékpapír-felügyeletnek benyújtott beszámolókban a tényleges 7,2 milliárd jen helyett.
Az ügyészség azzal is megvádolta a 64 éves üzletembert, hogy nem megfelelően látta el a vezérigazgatói feladatokat és megkárosította a Renault céggel szövetségi viszonyban álló Nissant.
A Nissan minden posztjáról felmentette Carlos Ghosnt a letartóztatást követően, és ugyanígy járt el a Mitsubishi autógyár is. A Renault felügyelőbizottsága viszont közvetlenül a letartóztatást követően megerősítette posztján a "feladatának ellátásában átmenetileg akadályoztatott" elnök-vezérigazgatót, és teljes hatáskörű helyettest nevezett ki "jogi ügyei tisztázásának" idejére.
A Renault legnagyobb részvényese a francia állam, több mint 15 százalékos hányaddal. A Renault 43,4 százalékos szavazó részesedéssel rendelkezik a Nissanban, az pedig 15 százalékos nem szavazó részesedéssel a francia autógyárban. Az együttműködés harmadik tagja, a Mitsubishi 34 százalékban van a Nissan tulajdonában.
A Nissan csütörtökön közleményben üdvözölte a Senard-Bolloré kettős kinevezését a Renault élére. Szaikava Hiroto, a Nissan vezérigazgatója annak a reményének adott hangot, hogy "javul a kommunikáció" a két vállalat között a Carlos Ghosn letartóztatását követő "nehéz" hetek után. "Örülünk, hogy új fejezetet nyithatunk történelmi partnerségünkben" - fogalmazott a japán autógyártó vezetője.